Sultanbeyli'deki Fatih Polis Merkezine yönelik bombalı saldırının ardından yapılan silahlı terör saldırısında çıkan çatışmada şehit düşen Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken için İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tören düzenlendi. 

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Burhan Kuzu, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, eski bakanlardan Hayati Yazıcı, polis müdürleri ve çok sayıda polis katıldı. 

Törende, Şehit Emniyet Müdürü Çeken'in eşi Didem Çeken, çocukları ve babası emekli polis memuru baba Mehmet Çeken, ayakta durmakta güçlük çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Gül, Çeken'in ailesinin yanına giderek başsağlığı diledi. 

Saygı duruşu ile başlayan törende, Şehit Emniyet Müdürü Beyazıt Çeken'in özgeçmişi okundu. 
İstanbul Vali Vasip Şahin, yaptığı konuşmada, bir süredir terör örgütlerinin hain saldırılarına şahit olduklarını belirtti. 

Türkiye'nin varlığı, dirliği üzerinde hesap yapanların maşa olarak kullandığı terör örgütlerinin fırsat bulduklarında güvenlik kuvvetlerine, özellikle de emniyet mensuplarına hain ve kalleşçe saldırılar düzenlediklerini aktaran Şahin, terör örgütlerinin hiçbir zaman hain emellerine ulaşamayacaklarını ifade etti.

Konuşmasını Şehit Emniyet Müdürü Çeken'e seslenerek sürdüren Şahin, şunları kaydetti:
"Sevgili kardeşim, kahraman şehidim! Aile fertlerini önce emniyet teşkilatımıza sonra devletimize emanet edip gidiyorsun. Bir an bile yokluğunu belli etmeyeceğiz. Asla boyunları bükük kalmayacak. Şehit emaneti olarak aziz hatıranı gururla yaşatıp, gururla yaşayacaklar. Sana söz veriyor mukaddesatımız üzerine yemin ediyoruz, gözün arkada kalmasın. Bu hain saldırıya cesaret veren, kararlaştıran ve gerçekleştirenler, en kısa zamanda hukuk önünde hesabını vereceklerdir" ifadelerini kullandı. 

EMNİYET MÜDÜRÜ ALTINOK

İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok da Sultanbeyli'deki Fatih Polis Merkezi amirliğine saldırı yapıldığını hatırlatarak, hain saldırı sonucunda olay yeri incelemesi yapan Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in şehit olduğunu söyledi. 

Ülkenin birlik ve beraberliğine yönelik bu tür saldırıların polis teşkilatının gözünü hiçbir zaman korkutmadığını ve korkutamayacağını aktaran Altınok, "Polislerimiz, bugün olduğu gibi yarın da canları pahasına mücadelesine devam edecektir. Bu hainler, semalarımızdan albayrağın ineceğini düşünüyorlarsa, ülkemizin bölünebileceğini hayal dahi ediyorlarsa, bilsinler ki ulaşmak istedikleri emellerine hiç bir zaman ulaşamayacaklardır" dedi.
Şehit Çeken'in cenazesi, Fatih İlçe Müftüsü İrfan Üstündağ'ın okuduğu duanın ardından, memleketi Konya'ya götürülmek üzere yola çıkarıldı.