Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK - PAZAR

 Eyüp'te bulunan Rami Kışlası’nın restorasyon çalışmaları hızla sürüyor. Restorasyon çalışmalarının havadan görüntüsünde, 4 bölüm halinde yapılacağı belirtilen Rami Topçu Kışlası’nın EdirnekapıRami yoluna bakan güney çephesinde bulunan bölümlerinde yapıların ortaya çıkmaya başladığı, arka bölümde ise çalışmaların devam ettiği görülüyor. 1986 yılında “geçici” olarak gıda toptancılarına tahsis edilen bölümlerde ise henüz bir çalışma yok.

3 MİLYON KİTAPLIK KÜTÜPHANE YAPILACAK

Projede “Şehir Müzesi” olması planlanan topçu kışlasında müze, 3 milyon kitap kapasiteli bir kütüphane ve binlerce metrekarelik peyzaj düzenlenmesi planlanıyor. Ayrıca yapı içinde sergi salonları, gezi mekânları, kitap ve hediyelik eşya dükkânları, el sanatları atölyeleri bulunacak.

3. MUSTAFA DÖNEMİNDE YAPILDI

Osmanlı Padişahı 3. Mustafa döneminde askeri ihtiyaçlar için inşa edilen kışla, Selimiye ve Davutpaşa kışlalarından sonra en büyük askeri bina olarak yapıldı. 250 yıllık bir geçmişi olan Rami Topçu Kışlası’nın arşivlerdeki adı “Rami Çiftliği Kışlası”. Yapı 2. Mahmud döneminde 1826-1828 tarihleri arasında yenilendi. Abdülmecid dönemindeki Kırım Savaşı sırasında karargâh olarak kullanıldı. 1960’lı yıllarda ordunun terk ettiği kışla uzun süre bakımsız kaldı. 80’li yıllarda tarihi kışla dinlenme alanı yapılması şartıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Ancak daha sonra büyük bir alana yayılan tüm binalar ‘geçici’ olarak gıda toptancılarına tahsis edildi ve bugüne kadar gelindi.