Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İzmir'de Nevruz kutlamaları bahanesiyle eylem yapacakları yolunda bilgi alınan, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Buca İlçe Başkanı C.A ve Konak İlçe Başkanı M.K.'nin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, yaklaşık 500 polisin katılımıyla, 8 ilçede 3 dernek ve HDP ilçe binalarının da aralarında yer aldığı 32 adrese operasyon düzenlendi.

Operasyon kapsamında Nevruz kutlamaları bahanesiyle molotofkokteyli, havai fişekl ve el yapımı patlayıcı kullanarak eylem yapacakları öğrenilen, aralarında HDP Buca İlçe Başkanı C.A ve Konak İlçe Başkanı M.K.'nin de bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Adreslerinde bulunamayan 10 kişinin ise yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda 2 kuru sıkı tabanca ve bu silaha ait 89 fişek ile terör örgütüne ait dokümanlar ele geçirildi.

GÖZALTI SAYISI 20 OLDU

İzmir'de nevruz kutlamaları bahanesiyle eylem yapacakları yolunda bilgi alınan ve sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 20'ye yükseldi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yaklaşık 500 polisin katılımıyla düzenlediği operasyon kapsamında yapılan aramalarda, 2 kuru sıkı tabanca, bu tabancalara ait 89 mermi, terörist başı Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının bulunduğu bez parçaları ile örgütsel doküman ele geçirildi.

İSTANBUL'DA DA OPERASYON

İstanbul'da Nevruz bahanesiyle korsan gösteri düzenleyip polise taş ve molotof kokteyli ile saldıran 2'si çocuk 17 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul'da dün akşam Nevruz'u bahane ederek korsan gösteri düzenleyen grup, polise taş, havai fişek ve molotof kokteyli ile saldırdı. Yasadışı pankart açan grup, barikatlarla yolu kapattı. Polis, korsan gösteri düzenleyen gruba müdahale etti.

Grupta bulunan 2'si çocuk 17 şüpheli gözaltına alınırken, yapılan çalışmalarda ise 55 adet molotof kokteyli, 9 adet boş molotof şişesi, plastik kap içerisinde 10 litre yanıcı madde, 2 adet inşaat eldiveni, 2 adet sarı renkli temizlik bezi ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

DHA-İHA