Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Canlı bombanın 1992 Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğu kesinleşmiştir. Teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gözükmektedir. Arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar 5 gözaltı olmuştur. " dedi. 

İçişleri Bakanı Ala, İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Ala'nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum ve taziyelerimizi sunuyorum. Bütün yaralılara acil şifalar diliyorum.

3 konuya ilişkin değerlendirme ve açıklamalarda bulunup, vatandaşlarımıza bu hususlardaki düşünce ve değerlendirmelerimizi aktaracağım. Nevruz, devam eden operasyonlar ve İstanbul'daki terör saldırısı. 

NEVRUZ KUTLAMALARI

Vatandaşlarımızın Nevruz'unu kutluyorum. Bizim geleneğimizde de Anadolu'da bütün toplum kesimleri bu anlayış içinde kutlamaktadır. Biz de gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Ülke genelinde 200 bin güvenlik görevlisi Nevruz'da asayişi sağlamak için görevlendirilmiştir. Bin 270 noktada güvenlik araması yapılmaktadır. Nevruz'a yakışır bir şekilde kutlamak için alınan tedbirlerdir. Güvenlik görevlilerimiz de vatandaşlarımıza en güzel biçimde davranışlarda bulunacaklardır. Vatandaşlarımızın da güvenlik birimlerimize yardımcı olmasını diliyorum. Aldığımız bu tedbirlerin uygulanıp, uygulanmadığının tespiti için de 161 müfettiş görevlendirilmiştir. 

18 il ve ilçede nevruz için izinler verilmiştir. Vatandaşlarımızın güvenliği bakımından yapılmaması değerlendirilmiştir valilik ve kaymakamlıklar tarafından. Daha sonra yapılması için ertelemeler bildirilmiştir. Kendilerine gerekçesiyle yerel birimler tarafından aktarılan bu hususları makul karşılamışlardır, teşekkür ediyorum. 

TERÖRLE MÜCADELE

7 ilçe ve Şırnak il merkezinde sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Buralarda 24 saat esasına göre sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar devam etmektedir. Çukurlar kapatılmakta, barikatlar temizlenmektedir. Şu ana kadar bu alanda yaptığımız operasyonlar ve güvenlik hizmeti vatandaşlarımızın memnuyetine mazhar olmuştur. Hiç kimse çocuğunun terörist olmasını istemez, hiçbir devlet de buna izin veremez. Türkiye Cumhuriyeti de kendisine yakışır biçimde, hukuk, demokrasi içinde yoluna devam etmektedir. Onların yerlerinden yurtlarından terörist baskısıyla ayrılmalarından dolayı sıkıntılar oluyor. Hiçbir vatandaşımız endişe etmesin. Bu operasyonları yürütüyoruz. Bir problemle karşılaştıklarında kendi başlarına kalacaklarını düşünmesinler. Gereken ihtiyaçları karşılamak taahhütümüzdür. Temizliklerin yapıldığı yerlede aldığımız inisiyatifi vatandaşlarımız görmektedir. 

Cizre ve Silopi'de operasyonlar bitti ama sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Vatandaşlarımızın da huzur içinde yaşadıklarını görüyoruz. Sur ve İdil ilçelerinde ise gündüz dahil halen sokağa çıkma yasağını uyguluyoruz. Arama tarafa faaliyetlerini yürütüyoruz. Onlara yakışır biçimde hizmetleri sunup yolumuza devam edeceğiz. 

İSTİKLAL'DEKİ SALDIRI

Teröristin kimliği tespit edilmiştir. Canlı bombanın 1992 Gaziantep doğumlu Mehmet Öztürk olduğu kesinleşmiştir. Teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğu gözükmektedir. Arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da araştırılmaktadır. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar 5 gözaltı olmuştur. Soruşturma çok yönlü bir şekilde sürdürülmektedir. 

Terör küresel bir nitelik kazanmıştır. Terör bir insanlık suçudur ve bütün ülkeler işbirliği yapmak zorundadır. Ülkemizde de tüm kesimlerin fakatsız, amasız teröre karşı durmasıdır. Bu da teröristlerin eylem yapabilme iklimlerini kurutmak için çok önemlidir. Bu insanlığın meselesidir, buna karşı durmak ve devlet olarak gereğini yapmaktır. Hiç olmayıcı şekilde çalışmak bizim görevimizdir. Ancak bunun bütün ülkelerde melanet bir şekilde olduğunu da unutmamak gerekir. 

Vatandaşlarımızın emniyeti için devletin bütün katmanlarını gözden geçirerek, alabileceği tüm tedbirleri ele alarak meselenin üzerine gidilmektedir. Türkiye'nin bu istikrarlı yürüyüşünü engellemeye yönelik bu tür faaliyetler karşısında ülke topyekun duracaktır. Böyle aşacağız. Bu mesele üstesinde geleceğimiz bir husustur. Millet olarak kenetlenip meselenin üzerinde duracağız. Devlet olarak bütün mekanizmaları harekete geçirip yola devam etmek meselede alacağımız sonucu belirleyecektir."