Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sami AKBIYIK/ GAZETE HABERTÜRK

İstanbul İstiklal Caddesi’nde cumartesi sabahı canlı bombanın hedef aldığı İsrailli turist grubunun rehberi David Dudi Califa, “Eşim şüpheli birini görmüş. Tedirgin yürüdüğünü fark etmiş. Ancak bizi uyaracak vakti olmadan patlama gerçekleşmiş” dedi.

15 Mart Salı günü İstanbul’a geldiklerini, pazar günü döneceklerini söyleyen Califa, yaşananları HABERTÜRK’e anlattı.

Califa, sabah otellerinden çıktıktan sonra bir restoranda kahvaltı yaptıklarını belirtti ve “Ardından İstiklal Caddesi’ne girdik. Baştan tedirginliğimiz vardı. Ancak ortamın neşeli olduğunu gördük. İnsanlar gülüyordu. Biz de tereddüt etmeden caddeye girmeye karar verdik. Biraz dolaşıp İstiklal’e yakın bir yerdeki köfteciye gidecektik” dedi.

Sosyal medyada paylaşılan grup halinde çekilmiş fotoğrafın hikâyesini de anlatan Califa, “Fotoğraf için durmuş olmamız belki canlı bombayı harekete geçirdi. Belki de durduğumuz için kurtulduk. Çünkü, biz fotoğraf çekilirken önümüzden yürüyen 3 arkadaşımız hayatını kaybetti” dedi.

FOTOĞRAF KURTARDI

Fotoğrafı çeken Pnina Greenfield ise fotoğrafı patlamadan tam 1 dakika önce saat 10.57’de çektiğini belirterek “Fotoğraf için durduk, 4 fotoğraf çektirdik. Sonuncusunu çektikten saniyeler sonra canlı bomba önümüzde patladı” diye konuştu.

Fotoğraf çekmek için durmalarının canlı bombaya daha yakın olmalarını engellediğini belirten Pnina Greenfield, “Fotoğrafı çektiğim için en az yaralanan bendim. O fotoğrafı çekmeseydim hepimiz ölebilirdik. Fotoğraf karesine girenler canlı bombaya daha yakındılar ve daha ciddi yaralar aldılar. Fotoğraf karesine girmeyip önden gidenler ise hayatlarını kaybettiler” dedi.

İSRAİL'DE HÜZÜNLÜ VEDA

İstiklal Caddesi’ndeki patlamada yaşamını yitiren İsrail vatandaşları için ülkelerinde cenaze töreni düzenlendi. Kurbanlardan Avraham Goldman için Tel Aviv yakınlarındaki Holon’da düzenlenen cenaze töreninde kızı Şaron gözyaşlarına boğuldu. Ölen 3 İsrailliden 60 yaşındaki Simha Demiri için ise ülkenin güneyinde yer alan Dimona’da cenaze töreni gerçekleştirildi.


Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafı çeken Pnina Greenfield, kadraja girmeyen arkadaşlarını kaybettiklerini belirterek “O kare için durmasaydık hepimiz ölebilirdik” dedi.