Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Son Dakika Haberleri: Bursa'da canlı bomba saldırısı

    Bursa kent merkezinde Ulu Camii yakınında bir canlı bomba saldırısı meydana geldi.Saat 17.25 meydana gelen saldırı sonrasıbölgeye güvenlik güçleri ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.Olayda 1 kişinin öldüğü (canlı bomba), 13 kişinin yaralandığı belirtildi.

    Bursa Ulu Cami yakınında kendini patlatan kadın canlı bombanın, terör örgütü DAEŞ militanı olma ihtimalinin değerlendirildiği bildirildi.

    Saldırının ardından Ulucami bölgesi yapılan temizliğin sonlanmasıyla Atatürk Caddesi yaya ve araç trafiğine açıldı.Patlamanın yaşandığı nokta büyük perdelerle kapatılırken belediye ekiplerinin temizlik çalışmalarında sona gelinmesiyle Atatürk Caddesi kontrollü olarak yaya ve araç trafiğine açıldı. Polis ekiplerinin Ulucami çevresinde ve kritik noktalarda nöbeti sürüyor.

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU BİLGİ ALDI

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'daki terör saldırısı hakkında İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan bilgi aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zagreb'te bulunduğu sırada İçişleri Bakanı Ala ile telefonla konuşarak Bursa'daki saldırı hakkında bilgi aldı.

    Yaralı vatandaşlar için Allah'tan şifa dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ülkemizin huzuruna kasteden terörle mücadelede kararlılığın önemini de vurguladığı kaydedildi.

    Başbakan Ahmet Davutoğlu'da İçişleri Bakanı ve Bursa Valisi'nden bilgi aldı.

    KEMAL KILIÇDAROĞLU SALDIRIYI LANETLEDİ

    Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise terör saldırısı hakkında Twitter'dan açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Bursa'daki patlamada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bu hain terör saldırılarını lanetliyorum!" dedi.

    Bursa Valisi Munir Karaloğlu saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada 8 kişinin tedavisinin devam ettiğini açıkladı. Karaloğlu, yaralıların hayati tehlikesinin olmadığını ifade etti

    SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU:YARALILAR ARASINDA DURUMU AĞIR OLAN YOK

    Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Bursa'daki terör saldırısında yaralananlar ile ilgili açıklama yaptı. Müezzinoğlu yaralı sayısını 13 olarak açıkladı ve yaralananlar arasında hayati tehlikesi olan kimsenin olmadığını söyledi.

    "SALDIRIYI DÜZENLEYEN TERÖRİST, 25 YAŞLARINDA BİR KADIN"

    Müezzinoğlu, "Bizim ambulanslarımızla 13 hastamız hastanelere taşındı. Şu anda 13 hastamız arasında ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok çok şükür. Diğer bütün yaralılarımıza da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kulak çınlaması gibi ayaktan gelen vakalarla birlikte hastaneye müracaat sayısı şu anda son bilgi, yaklaşık 20 civarına ulaştığı şeklinde. Terörist 25 yaşlarında bayan, parçalanmış vaziyette. Kimlik bilgileri ve ilişkili olduğu yapıyla ilgili İçişleri Bakanlığımız gerekli incelemeleri yapıyor." dedi.

    YARALILARDAN BAZILARININ İSİMLERİ BELLİ OLDU

    Saldırıda yaralanarak tedavi altına alınanların isimlerinin Ayşen Öztürk, Fatma Çimenbiçer, Mehmet Ateşer, Mehmet Kün, Adnan Açi, İsmail Hakkı Şentürk, Adem Güzel ve Emre Çalışkan olduğu belirlendi.

    VALİLİK: İNTİHAR BOMBACISI KENDİSİNİ PATLATTI

    Bursa Valiliği, Ulucami yakınında bu akşamki 'canlı bomba' saldırısıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında şöyle denildi:

    "Bugün saat 17.26'da Bursa Osmangazi İlçesi Ulu Camii'nin batı kapısı yakınında bir patlama meydana gelmiştir. İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır. Olayda ilk belirlemelere göre 7 vatandaşımız yaralanmış olup, en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmıştır. Olayla ilgili emniyet birimleri çalışmalarına devam etmektedir."

    "CANLI BOMBA UZUN SÜRE CAMİDEKİ CENAZENİN BAŞINDA BEKLEDİ"

    Saldırıyı düzenleyen kadın canlı bombanın yanında 2 erkek olduğu ve canlı bombanın kendisini patlatmasının ardından olay yerinden hızlıca kaçtığı iddia edildi. Ekipler kaçan 2 erkeği yakalamak için çalışma başlattı.

    LINE TV Haber Müdürü Kübra Ulutaş, görgü tanıklarının ifadesine dayandırarak olay yerine gelen canlı bombanın Ulu Camii içerisindeki cenazenin uzun süre başında durduğunuifade etti. Görgü tanıklarına göre kadın canlı bomba olay yerinde ayağı kayarak yere düştü ve elindeki siyah bir çantayı kalabalığın arasına atmaya çalıştı.

    Harita

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ