Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik 'Paralel yapı' iddiasıyla tutuklanan Şifa Üniversitesi Rektörü tahliye edildi

    İzmir'de, SGK'ya ait Buca'daki tarihi De Jong Köşkü'nün de içinde bulunduğu 45 dönümlük araziyi, cemaate yakın olduğu öne sürülen Şifa Üniversitesi'ne evrakta sahtecilik yapıp 49 yıllığına kiraladıkları gerekçesiyle düzenlenen operasyonda tutuklanan Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Ateş, tahliye edildi.

    Operasyon kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski Müsteşarı Fatih Acar, SGK İl Müdürü Engin Bilgili, Necdet Özkan ve Abdullah Kavaklı da tutuklanmıştı.

    İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonrasında geçen Mart ayında yapılan peşpeşe iki operasyonda, SGK İl Müdürü E.B., İl Eski Müdürü M.K., Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Ateş ile eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar'ın da aralarında bulunduğu 9 kişiyi gözaltına alındı.

    Zanlıların, sık sık tartışma konusu olan SGK'ya ait Buca'daki tarihi De Jong Köşkü'nün de içinde bulunduğu 45 dönümlük araziyi, cemaate yakın olduğu öne sürülen Şifa Üniversitesi'ne 2013 yılında evrakta sahtecilik yapıp usulsüz yöntemlerle 49 yıllığına kiraladıkları ileri sürüldü.

    SİT kapsamındaki tarihi köşkün yanına Şifa Üniversitesi tarafından yapılan hastane hizmete girmiş, ancak burası YÖK'ün geçen şubat ayında verdiği izni iptal etmesinin ardından, Şifa ve Başkent üniversitelerinin diğer hastane ve sağlık merkezleriyle birlikte kapatılmıştı.

    Evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, SGK'ya ait binaları değerinin altında göstererek satmak, bilerek ve isteyerek FETÖ/PDY'ye yardım etmek suçlarından adliyeye gönderilen 9 zanlıdan, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski Müsteşarı Fatih Acar, SGK İl Müdürü Engin Bilgili, Necdet Özkan ve Abdullah Kavaklı, geçen 10 Mart tarihinde tutuklandı.

    İTİRAZ ÜZERİNE TAHLİYE EDİLDİ

    Tutuklu sanıklardan Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Ateş için yapılan itirazı görüşen mahkeme kararını açıkladı ve tahliye kararı verdi. Tahliye haberinin, cemaate yakınlığıyla bilinen birçok sosyal medya hesabından da paylaşıldığı görüldü.

    DHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ