Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Beycan ÜÇKARDEŞ / ADANA

Adana'da bir ABD'li askerin başına çuval geçirmeye çalışıp görüntüye kaydettikten sonra sitelerinde yayınladıkları iddia edilen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Sekreteri ile birlikte 3 TGB'li hakkında 12 'şer yıl hapis ile 50 bin lira para cezası istemiyle dava açıldı.

23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı'nda çocukları eğlendirmek için 16 Nisan'da gittikleri 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda etkinlik sonrası üsten ayrılmayıp ABD Askeri Personeli Astsubay Üstçavuş Nicholas Allen Rockwel'in başına çuval geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınıp ev hapsi ile serbest bırakılan TGB Adana İl Başkanı Yalçın Semir Akarsu ile birlik üyesi Cen Kızılırmak hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Savcı, ABD'li askerin başına çuval geçirmeye çalışan Akarsu, bu anı cep telefonu ile görüntüleyen Kızılırmak ile görüntüleri TGB'nin sitesinde yayınlayan TGB Genel Sekreteri Sinan Sungur hakkında 'Askeri yasak bölgelere girme, hakaret, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'na aykırılık' suçlarından Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Savcı, TGB'li sanıklar hakkında 12'şer yıl hapis ve 50'şer bin lira para cezası istedi.