Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Askeri kaynaklardan alınan bilgide "Bazı gazete ve televizyon kanallarında ABD Genelkurmay Başkanı "Türk Genelkurmay Başkanı beni iki kez aradı, görüştük" şeklinde haber yer almaktadı. Evet, iki görüşme olmuştur. Ancak; 16 Temmuz günü Sayın Genelkurmay Başkanımızın Akıncı Üssü'nden dönmesini müteakip ABD Genelkurmay Başkanı kendisini "geçmiş olsun" demek maksadıyla aramış ancak ulaşamamıştır. 

Gündemin çok yoğun olması nedeniyle 2 gün sonra Genelkurmay Başkanımız kendilerine teşekkür etmek maksadıyla dönüş yapmıştır. Bu ilk görüşmede ABD Genelkurmay Başkanı geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra İncirlik ve Diyarbakır'da bulunan hava üslerine elektrik verilememesi ve akaryakıt ikmali yapılamaması nedeniyle ABD olarak rahatsız olduklarını bildirmiştir. 

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanımız konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmiş, gerekli yerlere yapılan ivedi koordinasyon sonucu 22 Temmuz 2016 saat 09.10 itibariyle bu sorunlar çözülmüştür. 

İkinci telefon görüşmesi Genelkurmay Başkanımız tarafından kendilerine yapılmış ve konunun bu denli hızlı çözülmüş olmasından dolayı ABD Genelkurmay Başkanı şükranlarını iletmiştir. 

Bunun üzerine Genelkurmay Başkanımız da kendilerinden bir destek talebi olduğunu söylemiştir. Bu talep, ABD'de bulunan FETÖ/PDY terör örgütü elebaşılığından gıyabi tutuklu Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi konusundadır." ifadelerine yer verildi.