Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gazetelerin Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iç siyaset ve dış politika gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kalın’ın mesajları şunlar:

TAÇLANDIRACAK PROJELER: Cumhurbaşkanlığı sistemiyle beraber daha etkin, çift başlılığın olmadığı bir yönetim şekli hedefleniyor. Bu konuda inşallah vatandaşımıza konu götürüldüğü zaman büyük oranda destek verileceğini düşünüyoruz. 3’üncü köprü, Osmangazi, Avrasya Tüneli’ni devam ettirip 2023’e yetiştirmeye çalıştığımız başka projeler de var. Çanakkale Boğazı köprü projesi ivme kazanmış durumda. Nükleer santrallarla ilgili proje başlayacak.

DENETİM MEKANİZMALARI: Bu yeni sistem, hem kuvvetler ayrılığını daha net ortaya koyması açısından hem daha etkin bir yönetim şeklini Türkiye’ye getirmesi açısından önem arz ediyor. Meclis ve Cumhurbaşkanı’nın eşzamanlı halka karşı sorumlu olması, kendi aralarında da bir denetim mekanizmasının olması önem taşıyor.

FETÖ TEMİZLİĞİ: İçeride en önemli konulardan bir tanesi 15 Temmuz darbesi sonrası devam eden süreç. Hem FETÖ unsurlarının kamu kurumları ve diğer alanlardan temizlenmesi hem de alınan tedbirlerle Türkiye’nin yönetim kabiliyetinin artırılması çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyor.

YENİKAPI RUHU: Özellikle Yenikapı’da yakalanan ruhun devam etmesi ve birlik beraberlik duygusunun yaşatılması da bu süreçte büyük önem arz ediyor. Burada bütün siyasi partilere, farklı toplum kesimlerine de sorumluluklar düşüyor. Cumhurbaşkanı’mız da bu süreçte kucaklayıcı, birleştirici bir tutum içerisinde oldu. Bu, içerideki meydan okumalara karşı bizim elimizdeki en önemli güç unsurlarından birini oluşturuyor.

CUMHURBAŞKANI SAHADA: Bu süreci en fazla savunan, Türkiye’nin gündemine getiren lider olması hasebiyle elbette bu konuyu vatandaşlarımıza anlatma noktasında kendisi de bir çalışmanın içerisinde olacak. Kendisi aslında bunu şimdi de yapıyor. Bugün muhtarlara konuştuğunda da yaptı. Bu çerçevede çalışmalar devam edecek ama daha spesifik olarak nasıl bir referandum süreci olur, onun cevabını vermek için henüz erken.

GEÇİŞ SÜRECİ: Kurumların yeniden yapılandırılması adımlarının önemli bir kısmı yeni dönemde atılacak. Şu anda ön hazırlıkları yapılıyor. Ama tecrici bir geçiş süreci yaşayacağız. Yani referandumdan geçtikten sonra da bu yeniden yapılanma sürecinde birçok kanun çıkartılması, mevzuat değişikliği yapılması gerekecek. Şu bir gerçek Türkiye’nin yönetim kabiliyetinin artırılması, güvenlik konseptinin yeniden tanımlanması... Cumhurbaşkanı’mız ifade ettiler savunmadan hücuma, müdafaadan taarruza geçilmesi, terörle ilgili özellikle ulusal güvenliği tehdit eden konularda sorun daha ortaya çıkmadan yerinde müdahale edilmesi gibi çok önemli stratejik önceliklerimiz var. Bunları hayata geçirecek mekanizmaları da kısa süre içerisinde kurmamız gerekiyor.

KÜRTLER EŞİT VATANDAŞ: Türkiye’nin bir önyargısı söz konusu değil. Politikalar tamamen terör örgütüne karşı yürütülen politikalardır. Kürtler de Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit vatandaşıdır. Onlar da bu ülkenin bir parçasıdır. Bu ülkenin bayrağı altında diğer etkin kökenli vatandaşlar gibi aynı haklara sahip vatandaşlarımızdır. Kimsenin Kürt kimliğinden dolayı hakkından mahrum olması söz konusu değil.

BÜLENT AYDEMİR/GAZETE HABERTÜRK

 

Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam ederken, AK Parti, referandum kampanyasının hazırlıklarına başladı. Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanlığı’nın güçlendiği ancak Meclis’in önemini yitirdiği yönündeki algıları ortadan kaldırmak isteyen AK Parti, sistemin Meclis’i de güçlendireceğini anlatmaya çalışacak.

“Güçlü Meclis ve güçlü Cumhurbaşkanı” temasıyla kampanya yürütecek AK Parti, “Güçlü Türkiye”nin bu şekilde inşa edileceği üzerinde duracak. Yasama yetkisinin münhasır olarak TBMM’de olacağı ve Cumhurbaşkanı’nın yasa teklif etme yetkisi bulunmayacağının altını çizecek olan AK Parti, yasama ile yürütmenin tamamen ayrı olacağı tezinden hareket edecek.

AK Parti söyleminin bir diğer ayağını da istikrar vurgusu oluşturacak. Nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın her seçimin bir Cumhurbaşkanı çıkaracağını ve bir parlamento yapısı oluşturacağını anlatacak olan AK Parti, seçmenin karşısına kalkınma, refah gibi pozitif bir gündemle çıkacak. Sloganlar, pankart ve TV yayınları, internet reklamları ile tam anlamıyla kampanyanın başlaması şubat ayının ortasını bulacak. Referanduma 45 gün kala seçmene ulaşacak tüm mecralarda “Evet” kampanyası başlatılacak. Böylece iklim koşullarının kampanya sürecine olumsuz etkisinin azaltılması amaçlanacak.

TEŞKİLATLA HAFTAYA GÖRÜŞECEK

Önümüzdeki hafta Başbakan Binali Yıldırım, partisinin teşkilatını ve yerel yönetimleri ayrı ayrı toplayacak. Toplantıda kampanya sürecinin ayrıntıları tüm birimlerle paylaşılacak. Anayasa teklifinin TBMM süreci tamamlandıktan sonra milletvekilleri de seçim bölgelerine giderek, teklifi anlatacak.

Volkan YANARDAĞ / GAZETE HABERTÜRK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisini takip eden gazetecilerle dün kahvaltıda bir araya geldi. TBMM Genel Kurulu’ndaki Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında önceki gün kadın milletvekilleri arasında yaşanan kavgayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Parlamentoda sözlü sataşmalar bir anlamda doğal karşılanıyor. Ama fiziki müdahale, kavgalar, yumruklar, tekmeler olmaması gereken davranışlar” dedi. Bu kavgaların birden fazla nedeni olduğunu kaydeden CHP Lideri, şöyle konuştu: “Birinci neden, teklifin uzlaşmayla parlamentoya getirilmemesi. İkinci neden çalışma koşulları, bütün sinirler geriliyor. ‘2 hafta ara verilecek’ diye bir düşünce bize iletildi. 2 hafta ara verecekseniz, niye günün 24 saatinde çalıştırdınız milletvekillerini?”

Anayasa Mahkemesi’ne de çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Paketin sarayda hazırlandığını biliyoruz. Anayasa Mahkemesi çevreleriyle ilişki kurulduğu yönünde bilgiler de yansıyor bize” değerlendirmesinde bulundu. Referandum sırasında CHP bayrağı kullanmayacaklarını belirten CHP Lideri, “Dayatmayla Anayasa değiştiriliyor. Referandumda kullanacağımız tek bayrak Türk bayrağıdır” ifadesini kullandı.

Düzgün KARADAŞ / GAZETE HABERTÜRK