Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Pakistan'dan bir süre önce ailesiyle yasa dışı yollarla İran üzerinden Türkiye'ye giriş yaparak Ağrı Dağı'nın eteklerine gelen Muhammad Naseer Ahmad (16),olumsuz hava koşulları yüzünden donarak hayatını kaybetti.

Ölen Ahmad'ın cesedinin yanı sıra kendisiyle kaçak yollardan Türkiye gelen ve babası Naseer Ahmad ve kardeşlerinin de aralarında bulunduğu diğer 5 kişi, bölgede görevli askerlerce donmak üzere iken bulundu.

Bu kişilerden Muhammad Naseer Ahmad'ın cenazesi, otopsi yapılması amacıyla Erzurum'daki Adli Tıp Kurumuna getirildi.

Baba Naseer Ahmad ve çocuklarının da aralarında yer aldığı diğer 5 kişi ise soğuk yanığı teşhisiyle Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine (BEAH) kaldırıldı.

Hayatını kaybeden Muhammet Naseer Ahmad'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumundaki işlemlerinin ardından kentteki Abdurrahman Gazi Mezarlığı'na getirildi.

Ölen gencin cenazesi burada ikindi vakti kılınan cenaze namazı sonrası aynı yerdeki Garipler Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

Hastaneden çıkıp oğlunun cenazesine katılmak için mezarlığa gelen baba Naseer Ahmad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye kaçak olarak geldiklerini söyledi.

Ülkeye İran üzerinden geldiklerini aktaran baba Ahmad, "İran'dan Türkiye topraklarına girdik. Ağrı Dağı eteklerindeki sulak araziden geçtik. Dağdan indikten sonra kaçakçılar jandarma bizi yakalamasın diye bu sulak alandan mecburen geçmemizi söylediler. Biz de geçince ıslanan en küçük çocuğum Muhammad Naseer Ahmad soğuktan donarak öldü. Askerler geldiğinde oğlum ölmüştü." dedi.

Diğer çocuklarının sağlık durumunun iyi olduğunu anlatan baba Naseer Ahmad, "Bizi kurtarıp yardım eden askerler ile yetkililere teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Erzurum İl Göç İdaresi Müdürü Haşim Özcan da ailenin tedavi sürecinin devam ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Ailenin tedavileri devam ediyor. Maalesef az önce defnettiğimiz çocuk donarak hayatını kaybetmişti. Şu anda hastanede olanların durumları iyi. Allah Türkiye devletine zeval vermesin. Bizim için öncelikli olan bu insanların sağlığı ve güvende olmaları. BEAH'ta doktorlarımız ellerinden gelen her türlü özveriyi yapıyorlar. Hastalara birtakım tedavilerinin ardından gerekli işlemler yapılacak."