Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika SON DAKİKA - Danıştay'dan CHP'ye ret

    CHP'nin referandum ile ilgili başvurusunu değerlendiren Danıştay, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

    Habertürk TV'den Aysun Torun'un aktardığı bilgilere göre Danıştay, YSK kararını idari davaya konu olabilecek bir işlem olarak görmedi.

    Danıştay, kararını1'e karşı 4 oyla aldı.

    KARARA AK PARTİ'DEN İLK AÇIKLAMA

    Danıştay'ın bu kararına AK Parti'den ilk açıklama Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. Turan, "CHP, artık mahkeme kapılarında dolanmayı bırakıp milletle beraber siyaset yapmayı öğrenmelidir." dedi.

    Anayasa’nın 79. maddesinin açık bir şekilde, Yüksek Seçim Kurulu kararları aleyhine başka bir yere başvuru yapılamayacağını düzenlediğini anlatan Turan, CHP'nin buna rağmen, eski alışkanlıklarıyla mahkemeler eliyle siyasete yön verebileceğini düşünerek böyle bir yola başvurduğunu söyledi.

    Turan, şöyle konuştu:

    "Anayasada ne yazdığını bilenler için bu sonuç şaşırtıcı olmamıştır. CHP, artık mahkeme kapılarında dolanmayı bırakıp milletle beraber siyaset yapmayı öğrenmelidir. Referandum sonuçları net bir şekilde 'evet' lehine sonuçlanmıştır. Bizler, şimdiden 2019 seçimlerine hazırlık yapıyoruz. CHP ise bunun yerine başka yollarla kendine iktidar devşirmeye çalışıyor. Bir anamuhalefet partisinin yeri mahkeme kapıları değil, siyaset alanı olmalıdır. Siyaset mahkemelerle, kurumlarla, yargı yoluna başvurularla değil, meydanlarda milletle olur."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ