İstanbul’da iki yıl önce 13 yaşındayken okul müdürünün talimatıyla zorla gebelik testi yapılan kız, olaydan 1.5 yıl sonra mahkemenin istediği pedagog gelince ifadesini verebildi

Sedef ŞENKAL DEMİR / AHT

İSTANBUL Büyükçekmece’de bir okulda, 2 yıl önce müdürün emriyle gebelik testi yapılan ve o dönem 13 yaşında olan E.K. için mahkemenin istediği pedagog 1.5 yıl sonra gelince, genç kız mahkemede ifade verdi. 15 yaşındaki E.K., erkek arkadaşının kendisine el şakası yapması sonucunda kendisinin hademe tarafından zorla dersten çıkarıldığını belirterek, “Elinde bir çubuk vardı. Üzerine idrarımı yaptırdı. ‘Tamam hamile değilsin’ dedi” şeklinde ifade verdi. Duruşmada hazır bulunan pedagog, küçük kızın doğru ve yanlışı ayırt edebildiğini ifade etti. Duruşma ertelendi.

ZORLA GEBELİK TESTİ

Okuldaki erkek arkadaşının tacizine uğrayan E.K., olayla ilgili konuşmaların artmasıyla okul müdürünün talimatıyla gebelik testine tabi tutulmuştu. Dersten alınarak zorla tuvalete götürülen kız çocuğuna hademenin zoruyla gebelik testi uygulanmıştı. Okul müdürü öğrencinin tacize uğramasıyla ilgili adli makamlara bilgi vermezken, gebelik testine maruz kalan E.K.’nın olayı ailesine anlatması üzerine savcılık soruşturma başlatmıştı. Aile, kızlarının psikolojisinin bozulduğunu ve kendisine geri zekâlı muamelesi yapıldığını söyleyerek, yargılamanın bir an önce bitmesini istediklerini söylemişlerdi.