Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a suikast iddianamesinde sanık olarak yer alan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün avukatı Hüseyin Ersöz, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na dilekçe sundu. Özal’a suikast soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’i şikayet eden Avukat Ersöz, dilekçede “İddianame incelendiğinde merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a suikast düzenlendiğine ilişkin somut bir veri dosya muhteviyatında bulunmamakla birlikte salt gizli tanık iadelerine dayanılarak illiyet bağı tesis edilme gayreti içerisine girildiği görülmektedir. Ancak iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, gizli tanık beyanlarının yer aldığı duruşma tutanaklarından alıntı yaparken tahrifat yapmış, Genelkurmay Başkanlığı ve Mit Müsteşarlığı tarafından adli makamlara gönderilen yazılara ise iddianamede yer vermeyerek görevini kötüye kullanmıştır" ifadelerine yer verdi.

“DURUŞMA TUTANAKLARINDA TAHRİFAT YAPTI"

İddianamede, Ergenekon davasının gizli tanıklarından Selçuk’un ifadelerine yer verildiğini belirten Avukat Ersöz, gizli tanık Selçuk’un 12 Ekim 2012 tarihli 248. duruşmada “Levent Ersöz ‘Biz gerektiğinde bir kişiyi, Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişiyi de kendi karısına zehirletebiliriz, öldürttürebiliriz’ demiştir" dediğini hatırlattı. Bu ifadenin Özal’a suikast iddianamesinde “Biz gerektiğinde Cumhurbaşkanlığı yapmış bir kişiyi de zehirletiriz, öldürtürüz" şeklinde yer aldığını vurgulayan Avukat Ersöz, “Savcı Kemal Çetin’in duruşma tutanaklarında tahrifat yaptığı açıktır" ifadelerine yer verdi.

“GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANDI"

Suikast iddianamesinde Ersöz aleyhine delil olarak yer alan bir diğer ifadenin Malatya Zirve Yayınevi davasının sanığı İlker Çınar’ın (Gizli Tanık Deniz Uygar) ifadesi olduğunu belirten Avukat Ersöz, dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: “Bu beyanlarda gizli tanık/sanık tarafından Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın müvekkil tarafından öldürüldüğü yönünde bir değerlendirme yer almamaktadır. Ancak muvazzaf olduğu dönemde komutanları tarafından ahlaki zafiyetleri olduğu yönünde sicil kaydı bulunan gizli tanığın TUSHAD adı verilen yapılanma ile ilgili söylediği sözler iddianameye taşınmıştır. Ancak bu konuda Malatya Ağır Ceza Mahkemesi dosyası içinde bulunan ve Hurşit Tolon vekili İlkay Sezer tarafından Savcı Kemal Çetin’in bilgisine sunulan Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı yazılarında, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde TUSHAD adı verilen bir yapının bulunmadığı ve bu konuda da bir bilginin ellerinde olmadığı hususu açıkça ifade edilmiştir. Buna karşın söz konusu yazılara iddianamede yer verilmeyerek salt gizli tanık ifadelerine dayanan bir iddianame tanzim edilmiştir. Bu şekilde bir hareket tarzının da görevi kötüye kullanma anlamı taşıdığı açıktır"

Dilekçede, “Cumhuriyet Savcılarının görevleri arasında, gizli tanıkların akıl almaz ve mantık sınırlarını zorlayan iddialarını iddianameye taşımak, duruşma tutanaklarını ve dilekçeleri tahrif etmek, Genelkurmay Başkanlığı ve MİT Müsteşarlığı tarafında gönderilen yazıları göz önüne almaksızın sırf zaman aşımı süresi dolmasın diye iddianame hazırlamak görevi bulunmamaktadır" denildi.
HSYK’ya sunulan dilekçede Savcı Kemal Çetin hakkında soruşturma başlatılarak cezalandırılması istendi.

 

 

DHA