Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Cumhurbaşkanı Erdoğan-ABD Dışişleri Bakanı John Kerry görüşmesi

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasındaki görüşmede, iki ülkenin bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ortak mücadeleye devam edeceği vurgulandı.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

    Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yaklaşık 2,5 saat süren görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeler ele alındı.

    Görüşmede Erdoğan ve Kerry, Türkiye ve ABD'nin, bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ortak mücadele etme yönündeki kararlılığını vurguladı.

    İki ülkenin bu çerçevede, istihbarat paylaşımına, Suriye muhalefetine lojistik destek ve insani yardıma devam etmesi konuları bir kez daha teyit edildi.

    Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da hazır bulundu.

    BAŞBAKAN DAVUTOĞLU-KERRY GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

    ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Merkez Bina'da görüştü. Kerry, saat 17.45 gibi geldiği Başbakanlık Merkez Bina'da Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga tarafından karşılandı.

    Kerry, Başbakanlık binasına kalabalık bir konvoyla geldi. Aracı Başbakanlık binası önünde durduktan sonra Kerry, yaklaşık 5 dakika aracından inmedi. Bu sırada Başbakanlık Müsteşarı Kasırga kendisini merdivenlerde bekledi. Kerry, bu bekleyişin ardından aracından inerek Başbakanlık binasına girdi. Görüşme 19.00 sıralarında sona erdi. Kerry'yi, Başbakanlık merdivenlerinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu uğurladı.

    Aracına binmeden önce Çavuşoğlu ile sarılarak vedalaşan Kerry, aracına bindikten sonra danışmanlarından bazı dosyaları istedi. Bir kadın danışmanı da aracın yanına gelerek Kerry'ye dosyaları iletti.

    AJANSLAR

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ