Zülfikar ALİ AYDIN-HT Gazete

Suriye’nin sınır kenti Kobani’ye üç cepheden 5 bin silahlı militanla saldıran IŞİD ile PYD arasında kent savaşı başladı. PYD’nin 20 gündür şehrin dışında tutmaya çalıştığı IŞİD stratejik bazı noktaları ele geçirmeye başlayınca PYD taktik değiştirdi. IŞİD, Türkiye sınırına paralel olarak yarım hilal şeklindeki Kobani’yi kuşatınca, PYD ilk 15 gün örgütü şehre sokmamaya çalıştı. Ancak bu sürede onlarca köyü kaybetti. IŞİD’in ağır silahlarına havan, omuzdan atılan roket ve doçkalarla yanıt vermeye çalışan PYD IŞİD mevzilerine sızamayınca taktik değişikliğine gitti.

İNTİHAR EYLEMİNE DÖNDÜ

PYD, önce şehir merkezinde ‘Asayiş’ olarak hafif silahlarla görev yapan Kobani sakinlerini sınırdan silahsız olarak Türkiye’ye gönderdi. Şehirde sadece PKK’nın dağ kadrosundan çoğu Suriyeli ve Türkiye vatandaşı olan 1500 kişinin kalması yönünde karar alan PYD, şehir savaşına hazırlandığını ‘Stalingrad’ örneğinde olduğu gibi ölene kadar direneceklerini duyurdu. Sonra da IŞİD mevzileri ile tanklarına karşı intihar eylemlerine başladı. İlk intihar saldırısını Arin Mirkan yaptı ve saldırıda iddiaya göre 30’dan fazla IŞİD’ciyi öldürdü.

ZIRHLI IŞİD’E KARŞI ASKERİ TAKTİK SAVAŞI

Haftalardır kentin güneyindeki Miştenur ve doğusundaki Girekani mevzilerini elinde tutmak için direnen ancak başaramayan PYD, bu tepeleri IŞİD’e bırakarak şehrin dış mahallelerine çekildi. PYD, IŞİD’i kente davet edip, ‘intihar ve fedai eylemleri’ hazırlığı yaptı. Kentin dış mahallelerine IŞİD’in tank ve zırhlı araçlarını bertaraf etmek için bombalı tuzaklar yerleştirdi. Şehir savaşı başlayınca IŞİD kentin dış mahallelerine girdi. PYD, Kobani’nin doğu cephesinde saldıran IŞİD’çileri yanıltmak için bir binanın çatısına IŞİD bayrağı dikti. Bir grup IŞİD’ci bu bölgeden şehrin dış mahallesine girince bombalı tuzağa yakalandı. Bu saldırıda 50’den fazla IŞİD’cinin öldürüldüğü belirtildi. Şehir savaşının başladığı son 2 günde 100’den fazla IŞİD’cinin öldürüldüğü, çatışmalarda yaklaşık 50 YPG’linin de hayatını kaybettiği belirtildi.