Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Kargo uçağı gövdesi üzerine iniş yaptı! - Son dakika haberi

    İstanbul Havalimanı'nda, yabancı bir kargo şirketine ait kargo uçağı, iniş takımlarının arızalanması üzerine gövde üzerine iniş yaptı.

    AA'da yer alan habere göre Paris-İstanbul seferini yapan Fedex Havayollarına ait Boeing 763 tipi bir kargo uçağı, iniş takımlarında arıza meydana gelince, İstanbul Havalimanı kontrol kulesi ile irtibata geçerek gövde üzerine iniş için izin istedi.

    Bunun üzerine havalimanında iniş için gerekli tedbirler alınarak piste Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Servisi ekipleri sevk edildi.

    REKLAM

    Uçak gövde üzerine sorunsuz olarak inişini gerçekleştirirken kabin ekibi yaralanmadan uçağı terk etti.

    İstanbul Havalimanı'ndaki uçağın indiği 16R numaralı pist de uçuşlara kapatıldı.

    Uçağın pisten kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Kazayla ilgili incelemeler sürüyor.

    BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

    Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Bugün FX6238 Fransa/İstanbul kargo seferi yapmakta olan Fedex Havayolları’na ait N110FE tescil işaretli, Boeing 763 tipi hava aracı, saat 07.55 lokalde (Pilot ifadesine göre hidrolik arızası nedeniyle) ön iniş takımının açılmadığı bilgisini İstanbul Havalimanı ATC ünitesine bildirmiş ve 08.17 lokalde ön iniş takımı kapalı vaziyette 16R pistine iniş yapmış ve pist içerisinde kalmıştır. Havalimanına iniş yapan uçağa Havalimanı Kurtarma ve Yangınla mücadele Servisi ekipleri (ARFF) tarafından müdahale edilmiş olup, pist notamlanmıştır. Kazada ölen ya da yaralanan olmamıştır. Başkanlığımız tarafından uzmanlar görevlendirilerek araştırma ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır" denildi.

    BAKAN URALOĞLU HABERTÜRK TV'YE KONUŞTU

    Habertürk TV'ye açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Pilot iniş takımlarının açılmadığını kuleye bildiriyor. İniş takımlarının gözle de açılmadığı teyit edildi. Daha sonra uçağın bu şekliyle iniş yapması için süreç başlatıldı. Herhangi bir yangın oluşmadı ama ekiplerimiz soğutma çalışmasında bulundu. Uçağın pistte kalması bizim için kıymetli. İki pilot daha sonra acil çıkış kapısından uçağı terk etti. 3 pistimiz var bir tanesi şu an kapalı. İki pist halen trafikte, seferlerde önemli bir aksama olacağını öngörmüyoruz" dedi.

    "PİST SAAT 15.00'E KADAR UÇUŞA KAPATILDI"

    Bakan Uraloğlu ayrıca, "Olayın meydana geldiği İstanbul Havalimanı 16R pisti geçici olarak saat 15.00'e kadar uçuşa kapatılmıştır. Sürece ilişkin gerekli teknik incelemelerimiz de devam etmektedir. İvedi olarak olaya müdahale eden tüm ekiplerimizi kutluyor; herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerine de yer verdi.

    KULE İLE GÖRÜŞME KAYDI ORTAYA ÇIKTI

    Pilot ile kule arasındaki konuşma kayıtları da ortaya çıktı. Piste inmeye çalıştığı esnada ön takımlarının açılmadığı için pisti pas geçen pilot durumu kuleye bildirdi.

    Onay aldıktan sonra havada birkaç tur atan Fedex kargo uçağı daha sonra kulenin bu durumu görmesi için yakından geçeceğini belirtti. Bunun üzerine kuleden onay alan pilot, uçak ile alçak geçiş yaparak kulenin görebileceği şekilde geçişini yaptı. Daha sonra iniş için hazırlanan pilot, ön iniş takımları açılmayınca bu sefer uçağı gövdesinin üzerine piste indirme kararı aldı.

    İGA'DAN DA AÇIKLAMA YAPILDI

    İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'dan kazaya ilişkin yapılan açıklamada, Paris Charles de Gaulle Havalimanı'ndan gelen FX6238 sefer sayılı Boeing 767 tipi kargo uçağının teknik bir nedenden dolayı ön iniş takımları açılmadan hava trafik kontrol kulesinin yönlendirmesiyle başarılı bir iniş yaptığı hatırlatıldı.

    Açıklamada, "Gövde üzeri kontrollü iniş öncesi, pistte hazır bekleyen ARFF ekiplerinin uçağa anında müdahalesiyle hiçbir can kaybı yaşanmadan kaza kontrol altına alınmıştır. Olay sonrası sadece 16R pisti geçici süreliğine hava trafiğine kapatılmıştır. ARFF ekiplerinin, uçağın güvenli bir alana taşınması ve pistin uçuş trafiğine açılmasına yönelik çalışmaları sürmektedir. Yedek pistler dahil olmak üzere tüm diğer pistlerde uçuş trafiği ve operasyon sorunsuz bir şekilde devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

    İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış, acil iniş yapan kargo uçağı hakkında gazetecilere açıklama yaptı. Karakış, pilot tarafından iniş takımlarında arıza yaşanan uçağın burun üzerine inmek için hava trafik kulesinden izin istemesi üzerine pistte tedbirlerin alındığını söyledi.

    Uçağa uluslararası havacılık standartlarına uygun acil iniş yaptırdıklarını anlatan Karakış, "Pilotun talep etmemesi, bizim de uygun görmememiz nedeniyle pist köpüklenmeden bu iniş gerçekleşti. Bu sayede uçak pistin merkez ekseninde görüldüğü üzere duruyor." dedi. Uçağın ilgili kargo şirketinin incelemesi ve kararı sonucunda pistten çekileceğini aktaran Karakış, "İdari incelemenin ardından uçak, ilgili hava yolu şirketine serbest bırakılacak. İçindeki yakıtı ve kargoyu nasıl tahliye edeceğini, uçağı pistten nasıl kaldıracağına hava yolu şirketi karar verecek." diye konuştu.

    Hava yolu şirketinin uçağı kaldırmak için İGA'yı görevlendirmesi halinde 3 saat içinde pistten taşıyabileceklerini anlatan Karakış, şöyle konuştu: "İGA olarak bizim elimizde İstanbul Havalimanında A380 uçağını dahi kaldıracak komplike ve modern uçak kaldırma takımı mevcut. Şu an uçağın etrafında o ekipmanlarımız mevcut. Planımız hazır. Biz de bu konuda yetkili teknik bilgiye, eğitime sahibiz. Sürecin işlemesini bekliyoruz. Uçağın ne zaman kaldırılacağını söylemek şimdilik çok zor. Bu, uçak sahibinin olayla ilgili incelemeden sonra vereceği karara bağlı. İstanbul Havalimanımızda bir pistin kapalı kalmasını istemiyoruz. Sürecin hızlandırılması için bütün girişimlerde bulunuyoruz."

    Kargo uçağının pistte kalmasına rağmen yedek pistlerle uçuş operasyonlarının sorunsuz devam ettiğini belirten Karakış, "Uçak bizim ana pistimizde kaldı ama dikkat ederseniz mevcut 3 ana pistimiz 2 yardımcı pistimiz var. Uçak ana pistimizin üzerinde kaldı ama dikkat ederseniz bu pistin yanındaki yardımcı pistten kalkışını gerçekleştiren uçaklar var. Operasyonlarımız 4 pist üzerinden devam ediyor. Çok başarılı şekilde iniş gerçekleştiren pilotlar ve kahramanca duruma müdahale eden havalimanımızın acil müdahale ekiplerimiz var. Çok iyi bir kriz yönetimi gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

    "İSTANBUL HAVALİMANI KAZALARA KARŞI HER ZAMAN HAZIR"

    İstanbul Havalimanı acil durum ekiplerinin her an hazır olduğuna dikkati çeken Karakış, şunları kaydetti: "Havalimanımız dünyada en yeni aktarma limanlarından bir tanesi. Hatta gururla söylüyoruz en iyisi. Ana pistlerimizin her birinin kenarında bir tane kaza kırım yangın ekibimiz binasında yerinde mevcut. Kullandığımız ekipmanlar dünyanın en iyi ekipmanları. Biz yeni ve dinç bir havalimanıyız. Burası 7 gün 24 saat operasyonları devam eden bir havalimanı. Her dakikamız bir diğeri ile eşit. Fazlasıyla acil durum ekiplerimiz mevcut. Eğitimlerimiz dünyaya örnek gösterilir düzeyde."

    BİR BENZERİ GEÇTİĞİMİZ YIL ABD'DE YAŞANDI

    Öte yandan aynı kargo firmasının bir başka uçağı geçtiğimiz yıl ABD'nin Tennessee eyaletinde zorunlu iniş yapmıştı. Boeing 757 tipi uçakta kalkıştan kısa süre sonra arıza meydana geldi. Güvensiz iniş takımı uyarısı alan uçak acil durum ilan edip havalimanına dönmek istedi. Öncesinde pist üzerine alçak uçuş yapan pilotlar, yetkililerden uçağa bakmalarını ve iniş takımlarının inip inmediğini kontrol etmelerini istedi. Havalimanına dönen kargo uçağı iniş takımlarının açılmaması nedeniyle gövdesinin üzerine indi. Pistte ilerleyen uçağın gövdesinden sürtünmenin etkisiyle kıvılcım çıktığı görüldü.

    CAST AWAY FİLMİ AKILLARA GELDİ

    FedEx uçağının gövdesi üzerine iniş yapmasının ardından akıllara Tom Hanks'in başrolünü oynadığı Cast Away filmi geldi. Filmde FedEx'in düşen uçağından sağ kurtulan Chuck Noland, gözlerini Pasifik'in ıssız adalarından birinde açıyor. Kendisi gibi adaya vuran kargo paketlerini uzun süre ısrarla açmayacak kadar sadık bir çalışan olduğunu gösteriyor. Ancak daha sonra FedEx'in sistem mühendisi gidecek ve yerini modern çağın Robinson Crusoe'su alıyor.

    BOEING'TEKİ TARIŞMALAR GÜNDEME GELDİ

    Yaşanan son olay Boeing'te son dönemde yaşanan sorunları tekrar gündeme getirdi. Son olarak ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, bir Boeing çalışanının "şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını" öne sürmesinin ardından ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) inceleme başlattığını iddia etmişti. Bu yıl ayrıca Alaska Havayolları'na ait 737 Max uçağında seyir esnasında bir kapı açılmış ve civataları patlayan kapının düzgün şekilde sabitlenmemiş olabileceği ileri sürümüştü.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ