Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Sakarya'da kimyasal madde alarmı!
0:00 / 0:00
İHA

Olay, Pamukova ilçesi Yenice Mahallesi Muharrem Çoğal Sokak'ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, hurdacıda çalışan bir kişi içerisinde kimyasal madde bulunduğu iddia edilen tüpü boşaltmak istedi. Şahıs daha sonrasında tüpü, ilçeden geçen kanal kenarına attı. Bölgeden geçmekte olan vatandaşlar kokudan etkilenerek hastaneye başvurdu. Durumun haber verilmesi üzerine bölgeye giden 2 polis memuru da tüpten çıkan gazdan etkilendi. Koku şüphesi üzerine bölgeye AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gazdan etkilenerek ilçe hastanesine giden kişilerin tedavi altına alındığı Pamukova Devlet Hastanesine giriş ve çıkışlar tedbir amaçlı kapatıldı.

Kimyasal zehirlenme şüphesi ile hastaneye kaldırılan polis ve vatandaşlar, kimyasal banyo yaptırıldıktan sonra müşahede altına alındı. Gazdan etkilenen 3 kişi ise Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. AFAD KBRN ekiplerince yapılan incelemelerde tüp içerisinde uçucu inorganik bileşenler bulunduğu karışım gaz tespit edildi. Bölgede incelemeler sürerken, konu ile ilgili soruşturma başlatıldı.

2 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Öte yandan olayla ilgili tüpleri su kanalına atan A.Y. ve M.Y. hakkında gözaltı kararı alındı. Gazdan etkilenmeleri nedeniyle hastanede bulunan 2 kişinin tedavi sonrası ifadelerinin alınacağı öğrenilirken, tüplerin atıldığı kanalda balık ve kurbağa ölümleri de tespit edildi. Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince hem sudan hem de bölgede bulunan bir çiftlikteki 8 küçükbaştan kan örneği alındı. AFAD ekiplerince incelemenin tamamlandığı 3 tüp, imha için taşınmaya başlandı.

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.