Milli Savunma Bakanlığı'ndan ABD'de yayın yapan Newsweek dergisininde çıkan 'Türkiye Suriye saldırısında görünüşe göre yanlışlıkla Amerikan özel kuvvetlerini vurdu’ başlıklı iddiasına jet yalanlama geldi. 

Bakanlık açıklamasında "ABD'nin gözlem noktasına herhangi bir atışın söz konusu olmadığı" bildirilerek "Kesinlikle  ABD askerinin vurulması söz konusu değildir" dendi. 

 

 Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"ABD GÖZLEM NOKTASINA HERHANGİ BİR ATIŞ SÖZKONUSU DEĞİLDİR"

ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.

 

BAKAN AKAR: KOORDİNASYON İÇİNDEYİZ

Barış Pınarı Harekat Merkezi'nde incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da ABD ve koalisyon askerlerinin vurulmasının söz konusu olmadığını belirterek,  "Zaten karargahlarımızla ABD’liler arasında gerekli koordinasyon yapılıyor" dedi.

PENTAGON YETKİLİSİ: HENÜZ TESPİT EDEMEDİK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, Suriye'de Ayn el-Arap (Kobani) yakınlarında ABD askerlerine ait bir gözlem noktasının yakınlarında patlama olduğunu, ancak bu patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiğini henüz tespit edemediklerini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki saldırı iddialarına ilişkin "Kobani yakınlarında askeri üssün değil askeri gözlem noktasının yakınında bir patlama meydana geldiğinin farkındayız." dedi.

Patlamanın detaylarına ilişkin bilgi toplamaya devam ettiklerini ifade eden yetkili, "Saldırıda hiçbir ABD askeri zarar görmedi. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğini henüz bilmiyoruz." diye konuştu.

Yetkili, "Amerikan askerlerine yönelik bilinçli bir saldırı olduğuna inanmıyoruz." değerlendirmesinde de bulundu.