Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Magazin ACI KAYBIMIZ! Usta tiyatrocu Yıldız Kenter hayatını kaybetti! Yıldız Kenter kimdir, ölüm nedeni

    Ünlü tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter, 91 yaşında hayatını kaybetti.

    Akciğer rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Kenter, fenalaşmasının ardındanözel bir hastaneyekaldırıldı.

    Kenter, hastanede yaşamını yitirdi.

    CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI

    Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Değerli tiyatro sanatçımız Yıldız Kenter'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

    ŞENTOP:SAYISIZ ÖĞRENCİSİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİM

    TBMM Başkanı Mustafa Şentop, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ünlü tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter için taziye mesajı paylaştı.

    Kenter'in vefatı nedeniyle Twitter hesabından paylaşımda bulunan Şentop, Türk tiyatrosunun "Yıldız"ı, değerli sanatçı Yıldız Kenter'in vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

    Şentop, Kenter'e rahmet; ailesi, yakınları, sevenleri ve Türk tiyatrosuna kazandırdığı sayısız öğrencisine başsağlığı diledi.

    KILIÇDAROĞLU: DERİN ÜZÜNTÜ DUYDUM

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk tiyatrosunun usta ismi Yıldız Kenter'in vefatından derin üzüntü duyduğunu belirtti.

    Kılıçdaroğlu, Kenter'in vefatı dolayısıyla Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

    Kemal Kılıçdaroğlu, "Türk tiyatrosunun usta ismi Kenter'in vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Kenter'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

    İMAMOĞLU:GENÇ OYUNCULARIN DENİZ FENERİ OLDU

    İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Kenter'in Türk tiyatro tarihinin önemli bir sanatçısı olduğunu belirterek, "Genç oyuncuların deniz feneri oldu, sayısız oyunda ve tiyatro topluluğunda yer aldı. Kendisini kaybetmiş olmamızın derin üzüntüsünü yaşıyoruz; Allah'tan rahmet, sevenleri ve sanat dünyasına başsağlığı dilerim." ifadesini kullandı.

    VALİ YERLİKAYA, BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

    İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından Kenter'in bir fotoğrafını paylaştı.

    Yerlikaya, ayrıca paylaşımında, "Tiyatroya adanmış bir hayat. Tiyatro ile soluklanan güzel insan. Sürekli parlayan bir yıldız. Yıldız Kenter'e Allah'tan (C.C) rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı dilerim." sözlerine yer verdi.

    KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

    Kültür ve Turizm Bakanlığı, Twitter üzerinden Yıldız Kenter için başsağlığı mesajını yayınladı.

    "BIRAKTIĞI İZ TÜRK TİYATROSUNUN UFKUNDA DAİMA DURACAK"

    Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçı Yıldız Kenter'in vefatı nedeniyle "İnanıyorum ki Yıldız Kenter'in bıraktığı iz Türk tiyatrosunun ufkunda daima duracak ve yeni yetişen sanatçılarımız ona doğru ilerledikçe sanatlarında daha da büyüyüp olgunlaşacaktır. Hepimizin başı sağ olsun." ifadesini kullandı.

    Kenter'in vefatına ilişkin açıklamasında, Türk tiyatrosunun emsalsiz değeri, büyük usta Yıldız Kenter'in vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

    "Henüz dün hastanede ziyaret ettiğim sanatçımızın sağlığına dair beslediğimiz umutlar, maalesef yerini kaybından doğan acıya bırakmıştır. Merhumeye Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum.

    Tiyatro perdesi, onun seviyesinde bir sanatçıyı çok ender barındırmıştır ardında. O sahneler çok nadir şahit olmuştur, canlandırmadan öte karakterin kendisinin sayfalardan çıkıp bir ses, bir beden, bir gerçek oluşuna... İnanıyorum ki Yıldız Kenter'in bıraktığı iz Türk tiyatrosunun ufkunda daima duracak ve yeni yetişen sanatçılarımız ona doğru ilerledikçe sanatlarında daha da büyüyüp olgunlaşacaktır. Hepimizin başı sağ olsun."

    Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kenter'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı diledi.

    DDT GENEL MÜDÜRÜ KURT BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

    Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, sanatçı Yıldız Kenter'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

    Kurt, mesajında, "Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, hocamız, Türk Tiyatromuzun değerli ismi ve kurumumuz eski sanatçılarından Yıldız Kenter hanımefendinin vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

    MÜJDAT GEZEN VE MUSTAFA ALABORA HASTANEYE GELDİ

    Türk tiyatrosunun 91 yaşındaki usta ismi Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Haberi alan ünlü oyuncu Müjdat Gezen ve Mustafa Alabora hastaneye gelerek yakınlarına baş sağlığı diledi.

    Ünlü tiyatrocunun ölüm haberini alan ünlü isimler hastaneye gelmeye başladı. Haberi alan Müjdat Gezen ve Mustafa Alabora hastaneye gelerek aileye başsağlığı diledi. Hastane çıkışında açıklamalarda bulunan Müjdat Gezen, “Böyle zamanlarda konuşulacak sözcükler azdır ve klasiktir, üzgünüz diye. Mustafa Alabora ile benim hayatımdaki yeri çok farklı. Çünkü gencecik bir kızken bizim okulumuza öğretmen olarak Ankara’dan geldi. Aşağı yukarı 58 yıl oldu. 58 yıldır beraberliğimiz sürdü. Çok üzgünüm ya, konuşamıyorum. Bende çok anıları var, benim tiyatronun içinde iki salonu var, bir tanesi Yıldız Kenter Salonu, geçen sene o ben kutlama yaptık evinde. Onun 91’inci yaşını kutladık. Benim üzerimde çok emeği vardır. içim çok buruk, çünkü her hafta telefonla konuşuyordum onunla, iki haftadır konuşamıyordum. Görüşüyorduk biz. Doğum gününde beraberdik. Şuuru yerindeydi, herkesi hatırlıyordu. Onu kaybetmek, Türk Tiyatrosu için değil, bütün dünya için çok önemli bir sanatçıydı. Yabancı dilde oyunlar oynamış sanatçılarımız var ama Yıldız Kenter’in durumu çok farklıydı. Kilyos’taki erkek kardeşinin bulunduğu mezarlığa gömerken çok acı çekeceğiz. Ben Kilyos’ta oturuyordum, beraberdik Yıldız Hocayla. Şimdi onu oraya götürmek çok ağır geliyor” dedi.

    Mustafa Alabora ise, “Ben onun tiyatrosunda 4 sene oynadım. Her insan yaşamı boyunca keşke topluma bu kadar faydalı olsa. Nasıl bir oyuncu olduğun söylemek bizim haddimiz değil, dünya çapında bir oyuncuydu. Birçok ödülü var” diye konuştu.

    YILDIZ KENTER KİMDİR?

    Asıl adı Ayşe Yıldız Kenter olan Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Kenter, Türk tiyatro ve sinema sanatçısı aynı zamanda Devlet Sanatçısı ve UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi idi.

    11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Asıl adı Ayşe Yıldız'dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia (Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir) ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter'dir. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. "Rockefeller" bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı'na hoca olarak atandı.

    REKLAM

    1959'da Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı. Muhsin Ertuğrul ile bir yıl çalıştı. Kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğunu kurdu. Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta "Değişen Eğitim Metotları" ve "Oyunculuk Metotları" üzerine çalışmalar yaptı.

    1962’de tiyatro hizmetlerinden ötürü “Yılın Kadını” seçildi. 1968’de İstanbul’da Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı. Sinema oyuncusu olarak üç kez “Altın Portakal” ödülüne layık görüldü. Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

    100’ün üstünde oyun oynadı. 100’e yakın oyun sergiledi. Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tennessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi pek çok yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü gibi pek çok Türk yazarının oyunlarını da sahneye koydu, oynadı.

    REKLAM

    1984'te Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince “Adalaide Ristori” ödülüne layık görüldü. Profesör Yıldız Kenter, 37 yıldır sahne hocalığı yapmaktadır.

    1989 yılında, Korsika - Bastia Film Festivalinde “Hanım” filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

    1991 yılında tiyatro sanatına hizmetlerinden ötürü Uluslararası Lions Kulübünün “The Melvin Jones” ile ödüllendirildi. İki kez Ulvi Uraz “En İyi Kadın Oyuncu”, üç kez de aynı dalda Avni Dilligil ödülüne laik görüldü.

    1994'te “Konken Partisi” oyunundaki Fonsla rolü ile “Olağanüstü Yorum” ödülünü aldı. Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüzyılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı. 1995'te Kültür Bakanlığınca, tiyatro sanatına katkılarından ötürü “Onur” ödülüne layık gördü. Profesör Kenter’e aynı yıl tiyatro sanatına katkılarından dolayı “Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü” verildi.

    1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü verildi. 19 Mayıs 1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı verilen onur ödülü Yıldız Kenter’e Dame Diana Rigg tarafından takdim edildi.

    1998’de Ankara Sanat Kurumu “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülü, 1998 Muhsin Ertuğrul yaşam boyu tiyatro sanatına katkılarından dolayı onur ödülü, 1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü, “Martı” adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle 1999, Afife Tiyatro Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu ödülü

    YILDIZ KENTER'İN ROL ALDIĞI OYUNLAR, FİLMLER VE ÖDÜLLER

    Rol aldığı tiyatro oyunları

    Miras Kültürel Müzik Ses Nefes Ruh Beden - Neyzen Kerem Tufan - İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi (2013)

    Salıncakta iki kişi : William Gibson - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1969

    Ben Anadolu : Güngör Dilmen - Kent Oyuncuları - 2007

    Anna Karenina : Tolstoy/Helen Edmundson - Kent Oyuncuları - 2006

    Gece Mevsimi : Rebecca Linkievicz - Kent Oyuncuları - 2005

    Oscar ve Pembeli Meleği : Eric Emmanuel Schmitt - Kent Oyuncuları - 2004

    Sırça Kümes : Tennessee Williams - Kent Oyuncuları - 2002

    Hep Aşk Vardı : Yıldız Kenter - Kent Oyuncuları - 2001

    Nükte : Marget Edson - Kent Oyuncuları - 2000

    Martı : Anton Çehov - Kent Oyuncuları - 1998

    Harold ve Maude : Colin Higgıns - Kent Oyuncuları - 1990

    Hamlet : William Shakespeare - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 1959

    Öfke : John Osborne - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1958

    Ümitsiz Saatler : Joseph Hayes - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1957

    Çöl Faresi : Ladislas Fodor - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1957

    Yağmurcu : N. Richard Nash - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1956

    Misafir (oyun) : Fritz Schweiger - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1956

    Finten : Abdülhak Hamit Tarhan - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1956

    Tanrılar ve İnsanlar (Gılgameş) : Orhan Asena - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1954

    Maria Stuart : Friedrich Schiller - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1954

    Şatoya Davet : Jean Anouilh - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1954

    Onunikinci Gece : William Shakespeare - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1954 - 1957

    Lady Frederick : W. Somerset Maugham - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1953

    Gelin (oyun) : Emile Zola\Marcelle Maurette - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1953

    Yanlış Yanlış Üstüne : Oliver Goldsmith - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Sahne Dışındaki Oyun : Refik Ahmet Sevengi - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Ölü Kraliçe : Henry de Montherlant - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Fatih (oyun) : Nazım kurşunlu - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Ramak Kaldı : Thornton Wilder - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Gölgeler) : Ahmet Muhip Dranas - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Elektra : Sofokles - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1952

    Öteye Doğru : Sutton Vane - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1951

    Miras (oyun) : Augustus Goetz - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1951

    Hile ve Sevgi : Schiller - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1950

    Yalancı : Carlo Goldoni - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1949

    Kıskançlar : Oktay Rıfat\Melih Cevdet Anday - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1949

    Peer Gynt : Henrik İbsen - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1949

    Scapin'in Dolapları : Molier - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1949

    Antigone : Sofokles - Ankara Devlet Tiyatrosu - 1949

    Rol aldığı filmler

    Yıl Film adı Rolü Notlar

    1951 Vatan İçin Büyükanne

    1964 Ağaçlar Ayakta Ölür

    1965 İsyancılar

    1966 Pembe Kadın Pembe

    1967 Yaşlı Gözler Ümran

    1971 Anneler ve Kızları Fatma

    1971 Elmacı Kadın Fatma, Gündoğdu bacı

    1972 Fatma Bacı

    1973 Ablam

    1974 Kartal Yuvası

    1974 Kızım Ayşe Huriye Bacı

    1974 Bir Ana Bir Kız Zeynep

    1983 Zulüm Orhan'ın annesi Ayşe

    1988 Hanım Olcay Hanım

    1999 Güle Güle Zarife

    2001 Büyük Adam Küçük Aşk Müzeyyen Hanım

    2005 Sen Ne Dilersen Dadı Mimi

    2007 Beyaz Melek Melek

    2008 Mevlana Aşkı Dansı Seslendirme

    Diziler

    1989-1991 Uğurlugiller

    2002 Aşk ve Gurur

    2005 Saklambaç

    Ödülleri

    1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Ağaçlar Ayakta Ölür

    1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, İsyancılar

    1974 Antalya Film Şenliği, Kızım Ayşe filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

    1984 Roma’daki İtalyan Kültür Birliğince "Adalaide Ristori" ödülü.

    1989 Korsika - Bastia Film Festivalinde "Hanım" filmindeki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü.

    1991 Uluslararası Lions Kulübü The Melvin Jones Ödülü

    İki kez Ulvi Uraz "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü

    Üç kez Avni Dilligil "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü

    1994'te "Konken Partisi" oyunundaki Fonsla rolü ile "Olağanüstü Yorum" ödülünü aldı.

    Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu tarafından yüz yılın en başarılı yüz kadınından biri olarak onurlandırıldı.

    1995'te Kültür Bakanlığı, Tiyatro Sanatına katkılarından ötürü Onur ödülüne layık gördü.

    1995 "Mevlana Kardeşlik ve Barış" ödülü verildi.

    1996’da Magazin Gazetecileri Derneği tarafından Ramiz ile Jülide’deki Jülide rolü için "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü

    1997'de Uluslararası İstanbul Festivali tarafından ömür boyu Tiyatro Sanatına katkısından dolayı ödülü.

    1998’de Ankara Sanat Kurumu "Yılın Kadın Sanatçısı" ödülü

    1998 - 2. Afife Tiyatro Ödülleri - Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü

    1998 Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü,

    1999 "Martı" adlı oyunda Madam Arcadina rolüyle Afife Tiyatro Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu ödülü.

    2012 Ondokuz Mayıs Üniversitesi 2. Medya Ödülleri'nde Onur ödülünü aldı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ