Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Hatay'da, bir yandan aşırı yağışlar, diğer yandan su seviyesinin yükselmesi nedeniyle aralıklı olarak 2 defa açılan Tahtaköprü Barajı'ndan gelen sular Amik Ovası'nı etkisine aldı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Karacannık ve Kumtepe mahallelerinde onlarca ev ve arazi su altında bulunurken, bölge halkı evlerine girmekte zorlandıklarını söyledi.

"MAHALLEDE YILANLARA RASTLIYORUZ"

DHA'da yer alan habere göre Karacannık Mahallesi'nde yaşayan Mahmut Döner, yağmur sularının yanı sıra Tahtaköprü Barajı'ndan su bırakılması nedeniyle göle dönen mahallelerindeki suların 45 günden bu yana tam olarak çekilmediğini belirtti. Döner, mahalledeki suların Hatay Havaalanı'na kadar olan bölgede etkili olduğunu, sularla birlikte yılan ve balıkların da geldiğini belirterek, "Sel sularının hakim olduğu mahallemizde sık sık yılan ve balıklara rastladık"dedi.

AYNI FELAKET 2012'DE DE YAŞANDI

Karacannık Mahallesi'nin 2012 yılında da aynı felaketi yaşadığını hatırlatan Mahmut Döner, "2012´de bizlere Reyhanlı'da ev verilmişti. Ancak hayvancılıkla uğraştığımız için biz bu evlere gidemedik, bizim arzumuz hayvanlarımız için alt bölümünü ahır olarak kullanabileceğimiz 2 katlı evlerdir. Bu konuda devletimizden destek bekliyoruz" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER TRAKTÖRLE TAŞINIYOR

Bu arada Karaccanık Mahallesi ile Kumtepe Mahallesi arasındaki yol, sular nedeniyle rahatlıkla kullanılamadığı için öğrenciler ve bölge halkı traktör ile taşınıyor. Bu arada DSİ tarafından yolun kenarına kum dökülerek yaya ulaşımı sağlanıyor.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri