Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Süleyman Soylu ve Murat Kurum Giresun'da - Haberler

    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun'daki selde felaketi sonrası bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

    Bakan Soylu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Giresun'un Dereli ilçesinde devletimizin tüm imkanlarıyla ve var gücümüzle sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışıyoruz" dedi.

    "YOL HARİTASINI BELİRLEMEK İÇİN VATANDAŞI DİNLİYORUZ"

    Kentte selin en çok etkilediği ilçelerden Dereli'de incelemelerini sürdüren Bakan Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bölgede yaptıkları incelemelerin yanı sıra esnaf ve vatandaşları da dinlediklerini anlatan Soylu, şöyle konuştu:

    REKLAM
     Giresun'da can kaybı 8'e yükseldi!
    Giresun'da can kaybı 8'e yükseldi! Haberi Görüntüle

    "Özellikle dün sabah itibariyle bakan arkadaşlarımız, valilerimiz, milletvekillerimiz ve Kaymakamımızla koordine ettiğimiz çalışmaların ne noktada gittiğine bakıyoruz. Ayrıca kendi gözümüzle de acı tecrübe ama tecrübe tabii, hem meselenin nasıl olduğunu, nereden kaynaklandığını, bundan sonraki adımlarda sadece Dereli değil, diğer noktalara yönelik adımlarda neye dikkat etmemiz lazım geldiğini de görüyorum ve özellikle esnafları da tek tek ziyaret ediyoruz, esnafları, evleri. Olası bizim gözümüzden kaçan bir şey varsa onları bize söylemesi adına bazen oluyor da gözümüzden kaçan."

    Her afetin kendine ait bir karakteri, niteliği, bölgenin kendine has nitelikleri olduğuna dikkati çeken Soylu, "Onun için böyle şablon gibi belirtmek doğru değil. Vatandaşları dinleyip taleplerini almak lazım. İlk burada bizim çizmeye ihtiyacımız vardı. Başka afetlerde böyle çizme talebim olmaz. Maske sürekli olarak dağıtılıyor, onun için her afetin bir karakteri var ona yönelik olarak da dinlemek ve yaraları da nasıl saracağımıza yönelik yol haritasını da o dinlemelerden anlıyoruz." ifadesinde bulundu.

    Dün gece itibariyle vali, bakanlar, bölge milletvekilleri ile hep beraber bir araya geldiklerine işaret eden Soylu, herkesin kendi adına neler yaptığını, neler yapabileceğini ortaya koyduğunu, uzakta olan bakanların koordine sağladığını, ilgili müdürlerin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

    REKLAM
     Yıktı geçti! Şok görüntüler
    Yıktı geçti! Şok görüntüler Haberi Görüntüle

    Birçok belediyenin de bölgede hem iş makineleriyle hem de yemek destekleriyle çalışmalara katıldığını dile getiren Soylu, herkesin durumun normale dönmesi için gayret gösterdiğini vurguladı.

    Bölgede iki türlü hasar tespiti yapıldığına işaret eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Bizim iki türlü hasar tespitimiz var. Biri binalara yönelik, iki esnafa yönelik zarar ziyan tespiti. Defterdarlık maliye zarar ziyan tespitini yapıyor. Onlar da başladılar. Yani esnafımız ne kadar zarar ziyanla karşılaşmış. İki, hem evlerimizde, binalarımızda ne kadar hasar var. Bütün bunlarla ilgili tespitler sürüyor iki taraflı.

    "ARAMA KURTARMA ALANINI GENİŞLETTİK"

    Tüm arama kurtarma ekiplerinin dünden beri çalıştığına işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

    "İnşallah ümidimiz onları bulmaktır. Arama kurtarma ekiplerinin sayısını çevre iller ve bölgelerden gelenlerle daha da artırdık. Arama kurtarma alanını genişlettik."

    "TESPİT EDİLEN 24 YAPIYI HIZLI BİR ŞEKİLDE KALDIRACAĞIZ"

    Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, "Amacımız, vatandaşımızın yarasını hızlı bir şekilde sarmaktır" ifadelerini kullanarak, "Akkaya Deresi güzergahı üzerinde 24 tane yapı tespiti yaptık, bu yapıları hızlı bir şekilde kaldıracağız." dedi.

    Kurum ayrıca, "Doğankent'te 150, Dereli'de 200 konut inşası için arazi çalışmaları başlattık." açıklamasını yaptı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ