Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC),yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını göz önüne alarak, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın geleceğine ilişkin, içinde ertelemenin de olduğu hazırlık planları yapıldığını duyurdu. IOC'den yapılan açıklamada, devam eden salgın nedeniyle Tokyo 2020'nin geleceğine ilişkin farklı senaryoların ele alındığı bir video konferans gerçekleştirildiği belirtildi.

Toplantıda, 24 Temmuz'da başlaması planlanan oyunların ertelenmesi ve organizasyonun içeriğinde değişiklik yapılması konularının ele alındığı, olimpiyatların iptal edilmesinin ise söz konusu olmadığı vurgulandı. Salgının yayılma hızındaki değişim ve sporcuların sağlığı göz önüne alınarak, oyunların ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki kararın, 4 hafta içinde alınacağı aktarıldı.

Açıklamada, Japonya'da yeni tip koronavirüse karşı sıkı önlemler alındığı ve önemli gelişmeler yaşandığı kaydedilirken, diğer birçok ülkede ise salgının endişe verici boyutlara ulaştığı, oyunların ertelenmesinin bu nedenle gündeme geldiği ifade edildi. Oyunların ertelenmesi seçeneğinin değerlendirileceği 4 hafta içinde, Tokyo Olimpiyat Komitesi, uluslararası ve ulusal tüm federasyonlar, sponsor, reklam şirketleri ve diğer paydaşlarla görüşmeler yapılacağı, alınacak kararda tarafların görüşlerinin de önemli olacağı bildirildi.

BACH'TAN MESAJ VAR

IOC Başkanı Thomas Bach, oyunlara katılacak sporcular için bir mektup kaleme aldı. Bach, mektubunda, şu ifadelere yer verdi:
"İnsan hayatı, olimpiyatlar da dahil her şeyin önündedir. IOC, çözümün parçası olmak istiyor. Bu nedenle izleyeceğimiz en önemli prensip, virüs salgınına karşı herkesin sağlığını ön planda tutan önlemler olacak. En büyük umudum, ulusal ve uluslararası federasyonlar ve sporcularımızın da yardımıyla doğru çözümü bulmak olacak. Karanlık bir tünelin içinde hep birlikte ilerliyoruz ve daha ne kadar yürüyeceğimizi bilmiyoruz. Ama şunu biliyorum ki, tünelin ucunda bizi olimpiyat meşalesi karşılayacak."

EKSPRESS: ERTELENDİ

Ekspress gazetesinin haberine göre; Olimpiyatlar ertelendi. Bu konudaki bütün planlar yapıldı ancak şu anda gizli tutuluyor.

Ekspress, Olimpiyat yetkililerinin alternatif bir başlangıç tarihi üzerinde hemen hemen anlaşma noktasına geldiğini yazdı. Reuters Haber Ajansı, organizasyon komitesine yakın birini kaynak göstererek, "Son olarak erteleme durumunda bizden bir simülasyon yapmamız istendi" açıklamasına yer verdi. 1 ay veya 45 günlük bir ertelemeden bahsedilirken bu sürenin daha da uzayabileceği öğrenildi. İngiliz Guardian gazetesi de Ekspress’le doğru orantılı bir haber yaparak ertelemeye kesin gözüyle baktı.

Guardian, Olimpiyat’a sponsor olan firmalardan birinin temsilcisiyle görüştü. Bu kişi, "Kimse Olimpiyatların ertelendiğini veya ertelenebileceğini söyleyen ilk kişi olmak istemiyor" açıklamasını yaptı.