Son Dakika

Müftüler nikâh kıymalı mı?

14.08.2017 - 06:53 | Güncelleme:

 

BU soruya cevap vermeden önce bazı tespitler yapmakta yarar var.

Bugün nikâh, Medeni Kanun ile mevcut mevzuat çerçevesinde yapılıyor. Buna göre, evlenme çağına gelmiş kadın ve erkek, birlikte belediyeye müracaat ediyor. Belediye, nüfus kayıtlarından eşlerin medeni durumunu ve sağlık raporlarını kontrol ediyor. Nikâh işlemlerinden sonra ise evlenmiş çiftlerin kayıtlarını nüfus idaresine en geç 10 gün içerisinde resmi yazı ile bildiriyor. Ayrıca çiftlere verilen nikâh cüzdanı da evliliği tescil eden bir belge olarak düzenleniyor.

İkincisi, nikâh İslam dininde birbiri ile anlaşan kadın ve erkeğin en az 2 şahit huzurunda ve belirli bir mehir ile sözleşme yapmalarıdır. Yani nikâh sivil ve özel bir akittir, dolayısıyla dini veya resmi nikâh olarak tanımlanan bir boyutu yoktur. Ayrıca İslam’da nikâhın din adamı tarafından ve bu işlem için özel olarak tahsis edilmiş bir mekânda kıyılması şartı da yoktur.

Üçüncüsü, semavi dinlerde ve neredeyse bütün inanç sistemlerinde doğum, evlilik ve ölüm kutsal kabul edilir, özel dini törenler ve ritüellerle yapılır. Ayrıca, Müslümanlar ve Musevilerde sünnet merasimi de dini bir nitelik taşır.

Bu nedenle evlilik, tarih boyunca dinle irtibatlı görülmüş ve din adamları tarafından dua ile yapılmıştır. Kayıt sistemlerinin veya hukuken meşru kılacak kurum olmadığı dönemlerde, bu işlem din adamlarının huzurunda gerçekleştirilmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise kamu otoriteleri bu ihtiyacı toplumun inanç ve geleneklerine göre düzenlemiştir. Özetle, geçmiş süreç ve uygulama şekilleri dinle irtibatlı ama daha çok sosyoloji ve şartların sonucunda şekillenmiştir.

Ülkemizdeki “imam nikâhı” uygulaması da şartların dayatmasıyla oluşmuş ikincil bir uygulamadır. Devletin dini dışlayan ideolojik yapısı, milletin inanç ve gelenekleriyle mücadelesi sonucu ortaya çıkan tepkidir. Tarih boyunca dini alanının konusu olmuş bir uygulamayı devlet tekeline alıp belediye başkanının yetkisine dayanarak duasız yapması, halkı kendi nikâh usulüne yöneltmiştir.

“İmam nikâhı” kendi varlığı ile meşru olmaktan çok, belediye nikâhına alternatif olmakla meşruiyet kazanmıştır. Ancak uzun yıllar sonra, özellikle AK Parti iktidarı döneminde bu devlet-millet ayrışması azaldıkça, nikâh konusu da normalleşme sürecine girmişti. Sayın Cumhurbaşkanı’nın sıklıkla nikâh törenlerine katılması, belediyelerin özel mekânlarda da nikâh kıyması, nikâh esnasında Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua yapılması, geçmiş tartışmaları silmeye başlamıştı.

Şimdi hükümet bu ideolojik zıtlaşmaya tamamıyla son vermek için bir adım atıyor. İsteyen müftülüklerde nikâh işlemi yaptırabilecek. Bu adımın ülkemizdeki normalleşmeye önemli bir katkısı olacağı kanaatindeyim.

Yine birkaç tespitte daha bulunalım.

Öncelikle, müftüler de Medeni Kanun ve nikâh işlemlerini düzenleyen mevzuata uygun işlem yapacak. Hukuki çerçeve değişmediğine göre, tıpkı belediyelerde olduğu gibi müftülüklerde de medeni durum ve sağlık kontrolü yapılacak ve nikâh işlemlerinden sonra nüfus idaresine bildirilecek.

Dini bir kurum olan müftülük diye muhalefet etmenin anlamı yok. Teknik bir ifadeyle, nikâh işlemlerini yapan kurumlar çeşitlendiriliyor. Bu, daha hızlı işlem ve kurum başına daha az iş yükü demektir.

Yani bu kararın şer’i düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile hiç alakası yok. Müftülüklerde kıyılan nikâhın çokeşliliğe sebep olacağı, çocuk yaştaki evlilikleri kolaylaştıracağı veya mahkeme dışı boşanmayı artıracağı gibi itirazlar, sadece duygusal ve eski alışkanlıklardan kaynaklanıyor.

Gerçekte bu uygulama, hem dini hem de sosyolojik olarak faydalı sonuçlar doğuracaktır. Kayıtdışı evliliklerin önü kesilir. Dini bahane edip “imam nikâhı” adı altında, hiçbir yasal güvencesi olmayan akitlerin yarattığı istismarları önler.

Diğer taraftan, bu karardan sonra, vatandaşların gözünde belediyede nikâha ilginin daha fazla artacağı tahmin edilebilir. Çünkü müftülüklerde nikâh işlemi yapılması bir yetkinin daha merkezi idareye geçtiği anlamına geliyor. Belediyeler seçimle gelmiş, halka daha yakın ve hizmet odaklı mahalli bir idare iken, müftülükler atanmış memurların görev yaptığı, merkezi idarenin taşradaki bürokratik uzantısıdır.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 19 Ağustos 2017 Cumartesi 01:16
    müftülükte de resmi protokol uygulanacaksa, farkı ne olacak belediye nikahından? dua ile mi kıyacak nikahı? o zaman hangisi meşru diye mi düşüneceğiz yani? müftülük nikahı belediye nikahı diye ayrı bir mevzuata hiç gerek yoktu aslında
  • Misafir 16 Ağustos 2017 Çarşamba 13:26
    hadi müftüler nikah kıysın sorun yok ama o zaman papazlar ve Haham'larda nikah kıyabilsin
  • Misafir 16 Ağustos 2017 Çarşamba 11:43
    ömer bey evlenmek Allah cc ın bir emridir. Fakat bu emir vücup ifade etmeyen, sünnet olan bir ibadettir. dolayısı ile bir ibadet demektir. ibadet ise ancak Allah cc için ve Allah cc adına yapılır. dolayısı ile belediye başkanı adına yapılan akit ibadet olamaz. yani belediye nin yaptığı işleme nikah denemez.birbirine zevc ve zevce olmaya karar veren çiftler bu sözlerini Allah cc adına vermeleri gerekir.Dinimize göre belediyedeki işlem sadece resmi be ibadet manası olmayan bir işlemdir ve oda gereklidir. yazılarınızı takip eden bu hemşehrinizin yorumunu dikkate almanızı dilerim. saygılarımla...
Kalan karakter : 2000