Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin


Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzelerinin Amerika ile bir krize dönüşmemesi için arayışlar sürerken, meseleyi derinliğine bilen bir kaynaktan "Bu iş bitti denilecek noktada değiliz. Sonunda aklı selim galip gelecektir" açıklaması geldi.

Pentagon’daki kaynaklarım 2014-2017 yılları arasında ABD ordusunun Avrupa’daki kara kuvvetlerinin komutanlığını yapmış olan ve halen de ABD merkezli düşünce üretim kuruluşu Avrupa Politik Analiz Merkezi’ (CEPA) stratejik araştırmalar bölümünün başkanlığını sürdüren Ben Hodges’ın Deutsche Welle’nin (DW) Türkçe servisine söylemiş olduğu sözlerin yönetim içinde dikkatle not edildiğini söylüyorlar.

YÖNETİMDE NOT EDİLDİ

Bir kaynak, "Ben Hodges’ın konumu gibi konumlar yönetim için önemli olarak değerlendirildiğinden ve o özelikle Pentagon’da bağlantılarını sürdürdüğünden onun sözleri önemli görülüyor ve yönetim kademelerince not ediliyor" dedi.
Hodges’in ayrıca "Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar, müthiş bir adam. Kendisini yıllardır tanırım. O, NATO’dan anlar, önemini bilir" de dikkat çekip, "Öyle anlaşılıyor ki yönetim içinde bir grup tıkanma noktasına gelindiğini düşünse de bir başka grup bir çözümün bulunması için umudunu sürdürüyor ve görüşmelerin sürmesinden yana" dedi.
Bu güne kadar S-400 konusu açıldığında Amerikan kaynakları konuşmaların gidişatını şöyle anlatıyorlardı:

GÖRÜŞMELER NASIL GİDİYORDU?

"Bu konuda bir toplantıya girildiğinde Türk tarafı kendilerinin bu kararı neden almak zorunda kaldıklarını ve Amerika’nın olumsuz tavının gidişatı belirlediğini ve meselenin Obama’nın başkanlığı döneminde Amerika tarafından başlatıldığını anlatıyorlar. Sıra bize gelince biz de kendilerine tamamen hak verdiğimizi ve aynı fikirde olduğumuzu söylüyoruz. Türk tarafının konu hakkında haklı olduğu kesin de ama bizde şimdi Kongre’nin koymuş olduğu bazı kurallar nedeniyle S-400 alınır ise yönetimin eli kolu bağlı durumda Türkiye’ye karşı haklı olmasına rağmen bazı adımlar atmak zorunluluğundayız diyoruz. Hemen her buluşmada bu aynı senaryo yaşanıyordu."

HENÜZ TIKANMADI

İşte bu nedenle yönetim içinde bazı gruplar, "Bu iş iki ülke arasında tıkandı" yorumlarını yapıyorlardı.

Ancak bu son gelen açıklama yönetim içinde bir başka grubun aynı fikirde olmadığını ve "Bu iş bitti denilen noktada olunmadığını" düşündüğünü gösteriyor.

Nisan ayından itibaren iki ülke arasındaki ilişkinin yeniden ele alınmasına hazırlanılırken tıkanmanın aşılması yolunda bir iradenin de bulunduğunun anlaşılması bence güzel bir gelişme. S-400 konusunun iki ülke arasını bozmadan süreç içinde bir çözüm üretilmesi sürecine girilmesi özellikle bu dönemde önemli gözüküyor.

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • yurtyapan 1 yıl önce Ne yaparlarsa yapsınlar o s400 ler Türkiye ye gelecek, ha sonrası işte sizin dediğiniz gibi farklı enstrümanlar la sorun çözülecek
    CEVAPLA