Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

 

Fatih Altaylı kardeşim çok şükür zarar görmeden atlattığı kalp krizi riski sonrasında, "Karatay diyetini uygulamayın. İnsanın ölümüne bile neden olabilir" diye yazınca beklendiği gibi sosyal fırtınalar koptu.

Fatih’e destek olan ve yıllardır yumurtanın zararı olmadığını ve bolca yenilmesini anlatan Canan Karatay’a kötü haber ise Amerika’da son yapılan bir araştırma sonucunda geldi.

Amerika’nın saygın tıp fakültelerinden bir tanesi olan Nothwestern Üniversitesi’nde yapılan ve American Medical Association’un saygın bilimsel dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucu şöyle:

 

RİSKİ ARTTIRIYOR

 

Günde iki yumurta yemenin kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 27 attırdığı ve bu grubun ölüm riskini de yüzde 34 yükselttiği söyleniyor.

Saygın bilim insanları tarafından yapılan ve saygın bir bilimsel dergide yayınlanan 29 bin 615 yetişkin üzerinde yıllar içinde yapılmış bir çalışma bu.

 

MENEMENİN TAM DA YILDIZI PARLIYORDU

 

Bu haber tam da Boston Globe gazetesinde 'menemen’in 'sağlıklı Türk kahvaltısı' diye anlatıldığı yazıdan sonra geldi ne yazık ki.

Aslında o yazıyı ben yıllardır bekliyordum. Bu kadar harika yemeklerden oluşan bir yemek kültürümüz var. Bu neden haber ve yemek programlarının konusu olmaz diye hep düşünürüm.

Menemeni öven yazıyı okuyunca bu beki bir başlangıç olur diye umutlandım.

Tabii yumurta ile ilgili bir araştırma yayınlandı diye kimse yumurta yemeyi kesecek filan değil.

Ama çalışmanın sonuçları çarpıcı ve ister istemez insanın aklına kazılıyor.

 

MAKUL YİYİP, MAKUL YAŞAMAK 

 

Benim yemek ve sağlık konusundaki kişisel tavrım şöyle. "Hiç zararı yok istediğiniz kadar yiyin" ile "Hiç yemeyin" diyen aşırı uçları sevmiyorum.

Tavrım azı karar çoğu zarar diye hepimizin bildiği sözü uygulamaya çalışmak olarak nitelendirilebilir.

Yumurtayı çok severim menemeni daha da fazla. Yeri gelmişken şunu da söylemleyim kahvaltıda yesem dahi menemeni soğanlı severim ve böyle yaparım.

Her yiyeceğe ve içeceğe böyle yaklaşıyorum. Şekeri çok az tüketirim ama tamamen kesmenin uzun vadede vücuda zararı olacağını da düşünüyorum. Az yumurtanın da zararı değil yararı olmalı mutlaka. İnsanın kendi vücudunu tanıması ve buna iyi gelecek şekilde tüketmesi için bir takım hocalara diyetisyenlere filan ihtiyacımız yok kendi beynimize güvenelim o yeter. Her şeyi makul yiyip makul yaşamak bu işin en güzel formülü.

 

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!