Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel Yeni kontrollü normalleşme başladı! Restoran ve kafeler ilk müşterilerini aldı
    1

    Düzenlemeye göre restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebilecek.

    2

    Diyarbakır'da da, restoranların açılmasıyla ciğer kebabı mekanlarında yoğunluk yaşandı. Müşterilerden Aziz Ünal, kentte sabah kahvaltısını ciğer kebabıyla yapmayı çok sevdiğini söyledi. Ünal, "Özlediğimiz için ilk iş olarak ciğer kebabı yemeye geldik. Aylar sonra ciğer yemek çok iyi geldi. İnşallah bu salgından kurtuluruz. Tüm sürecimiz bu şekilde geçer." ifadelerini kullandı.

    3

    Fatih'te lokantalar müşterilerini ağırlamaya başladı. İşletmeciler, müşterilerden sosyal mesafeyi korumalarını isterken, 4 kişilik masalarda en fazla 2 kişinin oturmasına izin veriyor. Bazı işletmeciler müşterilerine, maske taktıktan sonra ödeme yapmak için kasaya yönelmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Vatandaşlar da aylar sonra lokantada oturarak rahatça yemek yemenin mutluluğunu yaşadığını belirti.

    4

    Esenyurt ve Beylikdüzü'nde bazı börekçilerde müşteriler yüzde 50 kapasiteye uyarak otururken, bazı işletmeler "kontrollü normalleşme" için hazırlıklarını sürdürüyor.

    5

    Kontrollü normalleşmenin ilk gününde AVM’lerin yemek katı da müşterilerle doldu taştı.

    6

    "OTURARAK YEMEK YEMEK GERÇEKTEN MUTLULUK"

    Çoğunlukla AVM çalışanları ve yakında çalışanların yemek yemek için gediği görüldü. Kimi vatandaşar kontrollü normalleşmeden memnun olduğunu dile getirirken kimileri ise erken bir karar olduğunu ifade etti. Yemek yemek için AVM’ye gelen Serkan Uladağ, "Oturarak yemek yemek gerçekten mutluluk. Daha önce alıp ayaküstü yiyorduk. Büyük bir lüksmüş gerçekten. Farklılık her zaman mutlu ediyor. Umarım böyle devam eder" dedi. Kübra Kayaoğlu ise özellikle bu durumun esnaf için mutluluk verici olduğunu dile getirirken, "Geldiğimizde garipsedik zaten alıp gideceğiz diye düşündük ama oturup yiyebildik" diye konuştu.

    7

    KARARDAN MEMNUN OLMAYANLAR DA VAR

    AVM çalışanlarından Nefise Berberoğlu, "Personel olduğumuz için mecburen gelip oturacağız ancak erken bir karar olduğunu düşünüyorum. İlk gün olmasına rağmen AVM’ye girenlerin sayısında artış var. İnsanların ‘her zaman yemek yediğimiz yerde buluşalım’ diyerek randevulaştığını duydum. Bizi geriye götürecek bence" ifadelerini kullandı. Besime Kartal da "Çok zorunlu olmadığı sürece çıkmayı düşünmüyorum. Bu kararın erken olduğunu düşünüyorum. Temkinli olmaya devam edeceğim. Yeni kararın kalabalığı artıracağını ve mutasyonlu virüsü yayacağını düşünüyorum" dedi.

    8

    Düzenleme kapsamında çok yüksek riskli illerde restoran ve kafeler oturarak müşteri alamayacak. Diğer illerde ise sabah 07.00 ila 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite faaliyet gösterebilecek.

    9

    HANGİ İLLERDE RESTORAN VE KAFELER AÇILMADI?

    İller bazında çok yüksek riskli iller ise şöyle; Edirne, Balıkesir, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye, Adıyaman