Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

YÜKSEK Seçim Kurulu’nun gerekçeli karar mesaisi devam ediyor. “İstanbul’da seçimler yenilensin” diyen 7 üye gerekçelerini tamamladı. Ancak daha önce muhalefet şerhlerini yazan 4 muhalif üye, iptal gerekçesinde yer verilen bazı yeni hususlara yanıt vermek için ek süre talebinde bulundu. Bu talep kabul edildi. Bu nedenle gerekçeli kararın açıklama süreci bir kez daha uzadı. Öte yandan, YSK yedek üyelerinin oy kullanmayacağına dair itirazı da reddetti.

İKİ HAFTA GEÇTİ

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre YSK, 6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi. Ama tartışmaları sürüyor. Çünkü YSK tartışmaları sona erdirecek gerekçeli kararını iki hafta geçmesine rağmen halen açıklamadı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

214 SAYFALIK BİR GEREKÇE YAZILDI

11 üyenin tamamının katılımıyla gerçekleşen İstanbul görüşmesinde iptal kararı 4’e karşı 7 üyenin oyuyla alındı. Bu nedenle YSK’nın İstanbul seçimine dair iptal gerekçesini esasında 7 üye yazıyordu. Bu yazım işlemi de tamamladı. Birlikte toplanan 7 isim ekleri ile birlikte 214 sayfalık bir gerekçe kaleme aldı.

MUHALİF ÜYELER EK SÜRE ALDI

Gerekçe tam kamuoyuna açıklanacak derken, önemli bir gelişme yaşandı. Daha önce karşı oylarını kaleme alan 4 muhalif üye, gerekçeli kararın kendilerine dağıtılmasının ardından ek süre talebinde bulundu. Çünkü gerekçeli kararda daha önce belirtilmeyen bazı yeni hususlara yer verildiği görüldü. Bu nedenle 4 üye, muhalefet şerhlerini güncellemek istedi.

KARŞI OYLAR GÜNCELLENİNCE GEREKÇE AÇIKLANACAK

İptal kararına muhalefet eden üyelerin bu talebi kabul edildi. Böylece gerekçeli kararın yazımı bir kez daha ertelenmiş oldu. Peki bundan sonra ne olacak? Kurul hafta içi de toplantılarına devam edecek. Muhalif üyelerin karşı oylarına son şeklini vermelerinin ardından gerekçeli karar birkaç gün içinde ilan edilecek.