ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
ABD'nin seçilmiş Başkanı Barack Obama ekonomik krizden, Irak'a hayli sorunlu bir gündem devralacak. Yeni başkanın önündeki en zorlu görevse, ülkesinin dünyadaki bozulan imajını düzeltmek olacak. Bu açıdan ABD'den en çok nefret eden ülkelerin başında gelen Türkiye ile ilişkiler büyük önem rtaşıyor. Washington Enstitüsü Türkiye programı Direktörü Doktor Soner Çağaptay, bu maksatla Obama'ya açık mektup yolladı ve bazı tavsiyelerde bulundu. Newsweek dergisinin uluslararası baskısında yayımlanan bu mektup, bu hafta Newsweek Türkiye'de de yer aldı. İşte Çağaptay'ın önerileri.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN


Çağaptay'ın Obama'ya yazdığı mektup ABD'nin Türkiye'deki imajıyla ilgili tespitlerle başlıyor.
 
Türkiye'nin anket sıralamalarında dünyadaki en Amerikan karşıtı ülke olduğuna dikkat çeken Çağaptay, bu olumsuz tablodan büyük payı AK Parti iktidarına çıkarıyor. AK Parti'nin, kendi popülaritesini arttırmak için Amerikan karşıtı bir söylem benimsediğini aktarıyor.

Türkiye'nin Amerikan politikaları açısından arz ettiği önemi bir kez daha vurgulayan Çağaptay, Türkiye'deki Amerikan karşıtlığıyla başa çıkmak için bir dizi öneride bulunuyor.
 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000