ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ın yaklaşık 20 yıldır federal gelir vergisi için tek kuruş ödemediğini iddia etti.

Clinton, Ohio eyaletinin Toledo kentinde sürdürdüğü seçim kampanyası kapsamında rakibi Trump'a yüklenmeye devam etti.

New York Times gazetesinin Trump'ın 1995 yılına ait vergi beyannamesinden yola çıkarak yazdığı habere atıfta bulunan Clinton, "Öyle görünüyor ki Trump neredeyse son 20 yıldır federal gelir vergisi için tek kuruş ödememiş" ifadelerini kullandı.

Hillary Clinton, Trump'ın değiştirmeyi tahaahüt ettiği hileli ve çarpık sistemin bir temsilcisi olduğunu öne sürerek, "Benim ve sizinki gibi milyonlarca çalışkan Amerikalı aile adil vergi paylarını öderken, Trump ulusumuza hiçbir katkıda bulunamışa benziyor." dedi.

TRUMP İDDİALARI YALANLAMADI

New York Times muhabiri Susanne Craig'e posta ile gönderilen vergi beyannamesinde Trump'ın 1995 yılında Ulusal Vergi İdaresi'ne (IRS) yaklaşık 916 milyon dolar zarar rapor ettiği görülüyor. Amerikalı vergi uzmanları 1995'teki büyük zararın sonraki 18 yılda ödenecek vergileri sıfıra indirmiş olabileceğini öngörüyor.

Geçmiş yıllara ilişkin vergi beyannamelerini açıklamamakta direnen Donald Trump'ın kampanya ekibi ise söz konusu iddiaları reddetmedi.

Kampanyanın medya bölümünden yapılan yazılı açıklamada, "Trump, şirketleri, ailesi ve çalışanlarına karşı kanunun emrettiğinden daha fazla vergi ödememe sorumluluğunu taşıyan yetenekli bir iş adamıdır" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, ayrıca, Trump'ın eyalet, şehir ve gayri menkul gibi çeşitli vergiler için milyonlarca dolar ödediği belirtildi.

Trump ise geçen haftalarda düzenlenen seçim münazarasında daha az vergi ödemenin zekasını ortaya koyduğu söylemişti.

Vergi konuları 1976'dan bu yana vergi beyannamesini açıklamayan tek aday adayı olması nedeniyle emlak milyarderi Trump'ın en fazla eleştirildiği konuların başında geliyor.

 

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000