04 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ülkesinin Musul'un geleceği ile ilgili Paris'te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası bir toplantı düzenleyeceğini söyledi.

Diplomasi muhabirleri ile yaptığı toplantıda konuşan Ayrault, ''Uluslararası koalisyonun operasyonunun ardından Musul'un siyasi geleceğini hazırlamak üzere Paris'te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası toplantı düzenleyeceğiz.'' dedi.

Ayrault, toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin katılacağını bildirdi.

Toplantıya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın katılacak.

Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile birlikte bu toplantıya başkanlık yapacağını kaydeden Ayrault, ''Askeri operasyondan sonraki günler için Musul'un istikrarının hazırlanmasına katkı vermek gerekir.'' ifadesini kullandı.

Fransız bakan, İran'ın bu toplantıya davet edilmediğini belirtti.

''Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak yollara da bakmamız gerekir.'' diyen Ayrault, şu anda önceliklerinin Musul'da ve civarındaki köylerde sivil halkın korunması, onlara insani yardımın ulaştırılması olduğunu söyledi. Ayrault, Irak yönetiminin ayrıca Musul ve bölgesinde bir istikrar planını hazırlaması gerektiğini vurgulayarak Musul'dan kovulacak DEAŞ teröristlerinin Suriye'ye kaçmasının ise yine diğer bir endişe kaynağı olduğu uyarısında bulundu.

Musul'daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma bakanları da 25 Ekim'de yine Paris'te bir araya gelecek.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:44
  musul türk toprağıdır
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:40
  lozan antlaşması musul,kerkük,erbil masada olacağız
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:38
  niye müsteşar katılıyor, başbakan katılsın.
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:29
  heralde gidecek soke soke alirizzz
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:26
  artık reis var artık orta doğunun lideri var
 • Misafir 18 Ekim 2016 Salı 16:07
  operasyonda da masada da olacağız
Kalan karakter : 300