21 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İsveç'te Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) 4 Kasım Cuma günü düzenleyeceği "15 Temmuz ve Başkanlı Sistemi" başlıklı panel, Türkiye karşıtı gazetecilerin gönderdiği mektup nedeniyle engellendi.

UETD’nin İsveç’in Malmö kentinde yapılması planlanan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin perde arkasının anlatılacağı panelin gerçekleştirileceği "Quality Wiew Otel" konferans salonuyla yapılan anlaşma, Türkiye karşıtı gazeteciler Kürdo Baksi ve Murat Kuzeyri'nin gönderdiği mektup nedeniyle iptal edildi.
UETD İsveç Başkanı Özer Eken, yaptığı açıklamada, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ve AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz'ün katılımıyla düzenlenecek panel için "Quality Wiew Otel" ile bir ay önceden anlaşma sağladıklarını kaydetti.

Ancak baskılar sonucu otel salonunun etkinlik için tahsis edilmesinin engellendiğini belirten Eken, "Otel yönetimi bize e-postayla konferansı iptal ettiklerini bildirdi. Gerekçe olarak, Türkiye karşıtlığı ile bilinen gazeteciler Kürdo Baksi ve Murat Kuzeyri'nin kendilerine gönderdiği mektup gösterildi. Mektupta, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı'nın 'sözde Ermeni ve Süryani soykırımının ve DEAŞ terör örgütünün sözcülüğünü yapan biri olarak' gösterildiğini ve bu yüzden anlaşmayı iptal ettiklerini öne sürdüler." diye konuştu.

Ağralı'nın Türkiye'de demokratik yolla seçilmiş bir partinin milletvekili olduğunu vurgulayan Eken, "İsveçli ve Avrupalı bir çok milletvekili Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konferanslar veriyor. Eylemlere katılıyor. Türkiye bu zamana kadar hiçbir Avrupalı milletvekilinin programlarına engel koydu mu? Bu İsveç'e hiç yakışmıyor. İsveç'in imajını leke getiriyor. Umarım hatalarından dönerler." dedi.

İki hafta önce de "15 Temmuz Kanlı Darbenin Perde Arkası" başlıklı panelin yerel siyasetçilerin girişimiyle engellendiğini anımsatan Eken, ''İki hafta önce de yine aynı kişilerin baskısıyla konferansımız iptal edilmişti. Biz de geri adım atmadık ve konferansı sokakta yaptık. Yine geri adım atmayacağız ve konferansı sokakta yaparak demokratik hakkımızı hukuk çerçevesi içinde sonuna kadar kullanacağız." ifadelerini kullandı.

AA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 02 Kasım 2016 Çarşamba 00:31
  Dogru soyluyorsun. Turkiyenin gucunden ve buyumesinden korkuyorlar.
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 23:52
  Avrupada yasadigim icin utaniyorum
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 21:25
  Konu Türkiye olunca korkuyonuz değilmi sahte demokrasi beşiği kan emici europa...
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 21:03
  Türk milletinin gücü korkutuyor galiba
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 20:38
  avrupayada bişey anlatmak zorunda değilsiniz. avrupa diye bişey kalmadı.
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 20:36
  ya kardeşim tüm avrupa ülkelerine sizde aynı muamele edin. dik durun.
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 20:35
  Volvo almamak ve kullanmamalı
 • Misafir 01 Kasım 2016 Salı 20:15
  İsveçteki demokrasi karşıtı bu kararlardan dolu endişeliyiz
Kalan karakter : 300