22 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ülke olarak Türkiye ile iyi ve yapıcı ilişkilerin devamını arzuladıklarını, ancak son günlerdeki hadiselerin bu konuda zor bir yolda olunduğunu gösterdiğini söyledi.

Steinmeier, Estonya Dışişleri Bakanı Jürgen Ligi ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve soruları cevaplandırdı.

Bir gazetecinin, "Türkiye Cumhurbaşkanı, Almanya'yı 'teröristlere yataklık yapan ülke' olarak niteledi. Türkiye Dışişleri Bakanı da sığınmacılara ilişkin AB-Türkiye anlaşmasını sorguluyor. Bunun zaten eskimiş olduğunu söylüyor. Cezaevlerinden de yardım çağrıları bize ulaşıyor. Örnek olarak yazar Aslı Erdoğan, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye karşı çıkmalarını talep ediyor. Türkiye ile ilişkilerin yeniden değerlendirme zamanı geldi mi?" sorusuna Alman Bakan, şu karşılığı verdi:

“Şu an yaşananlar için yeniden değerlendirme nispeten temkinli bir ifade. Suriye ve Irak’taki kriz durumlarından dolayı Türkiye önemli bir ülke ve önemli ülke olarak kalacak. Bundan dolayı Türkiye ile iyi ve yapıcı ilişkileri sürdürmeyi istiyoruz. Ancak son günlerdeki hadiseler Alman milletvekili heyetinin İncirlik Üssü’ne yaptığı ziyaretten sonra da hala zor bir yolda olduğumuzu gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’nın güvenlik durumuna ilişkin ifadelerini de anlayamıyorum."

Basın ve ifade özgürlüğünü ne kadar önemli bulduklarını Türk partnerlerine aktardıklarını söyleyen Steinmeier, bundan dolayı Alman büyükelçinin Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunu ziyaret ettiğini belirtti.

Steinmeier, İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecine ilişkin de Alman hükümetinin, İngiltere’nin Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesi için resmi başvuruyu 2017’nin başında yapmasını beklediğini ifade etti.
Başvuru yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde müzakerelere başlanması gerektiğini belirten Steinmeier, İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin ülkenin AB'den ayrılma süreci başlatılmadan konunun milletvekillerinin oyuna sunulması gerektiği kararının bu konudaki son karar olmayabileceğini kaydetti.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:17
  Avrupa ve amerikanin cirkefligini gorememek acizliktir.Bizim yerimiz genc gelisen ulkerein arasidir.Bizi bati asyali goruyor Inseallah oyle olur..Uzun donem icin en makull girisimdir.
 • Misafir 03 Kasım 2016 Perşembe 23:58
  basın özgürlüğü başka hain teröristleri koruyup kollamak başka
 • Misafir 03 Kasım 2016 Perşembe 23:49
  almanya pkk/kck nın merkezidir,basını da özgür falan değildir,devletin ve istihbaratın uşağıdır,onlardan habersiz hiçbir şey yazamaz.
 • Misafir 03 Kasım 2016 Perşembe 23:39
  AB nin suyu kaynadı..artık sözleri emir değil,karın ağrıları bunu gösteriyor....
 • Misafir 03 Kasım 2016 Perşembe 23:36
  türkiye aynısını yapsa acaba siz ne yapardınız! asıl türkiye kendine dost bildiği ülkelerle doğru, düzgün yapıcı gerekli ilişkileri sürdürmek ister. türkiyenin devletinden ve milletinden şüphesi yoktur. dost görünüp türkiyeye düşmanlık yapanların gerçekleri görmesi gerekmektedir.
 • Misafir 03 Kasım 2016 Perşembe 23:19
  tüm dünya türkiye'ye düşman..varsın düşman olsunlar,biz dünyayada yeteriz
Kalan karakter : 300