23 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türk ve Amerikan askeri yetkilileri Rakka'nın ele geçirilmesi, elde tutulması ve yönetilmesi konularında uzun vadeli bir plan üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşmanın Ankara'da yapılan görüşmelerin ardından geldiği belirtildi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Pazar günü Türkiye'ye gelerek bazı temaslarda bulunmuştu.

Irak'ın kuzeyinde DEAŞ'a yönelik yapılan operasyonların ardından Türkiye-ABD ve Irak hükümeti tarafından yapılan karşılıklı açıklamalarla yeni bir boyut kazanan Rakka operasyonunda böylece yeni bir sürece girilmiş oldu.

ABD GENELKURMAY BAŞKANI DUNFORD'DAN AÇIKLAMA

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye ile ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun, Rakka’nın kurtarılması, elde tutulması ve yönetilmesine dönük uzun vadeli planda birlikte çalışacağını bildirdi.

Dunford, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile dün Ankara’da yaptığı yaklaşık 4,5 saatlik görüşmeye ilişkin ABD’li gazetecileri bilgilendirdi.

Görüşmede, Suriye’nin Rakka kentinin DEAŞ’tan alınması çabalarının değerlendirildiğini belirten Dunford, “Türkiye ve DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon, Rakka’nın kurtarılması, elde tutulması ve yönetilmesine dönük uzun vadeli planda birlikte çalışacak.” dedi.

"SDG'NİN ÇÖZÜM OLMADIĞINI HER ZAMAN BİLİYORDUK"

Dunford, Rakka’nın kurtarılması ve sonrası ile alakalı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) yeterli olmayacağının farkında bulunduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rakka’nın elde tutulması ve yönetilmesi konusunda SDG’nin çözüm olmadığını her zaman biliyorduk. Şu anda üzerinde çalıştığımız konu operasyon için doğru olan kuvvetler karışımını bulmak.”

General Dunford, yerel güçler ve Rakka yakınlarındaki diğer kişilerden oluşacak "doğru kuvvetlerin", operasyona öncülük edeceğini ve şehir DEAŞ’tan kurtarıldığı takdirde de kentin elde tutulması ve yönetilmesine katkı sunacağını kaydetti.

Rakka operasyonunda ağırlıklı olarak Arap güçlerine ihtiyaç olacağına vurgu yapan Dunford, “Bunun gibi güçler var. Ilımlı Suriyeli muhalifler var, taramadan geçirilmiş Suriyeli güçler ve Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri var.” ifadesini kullandı.

HABERTURK.COM - AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 09:26
  amerikaya petrolü ver ne istiyorsan yaparlar
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 04:29
  abd ve ab ye guven olmaz bkz.kore savasi
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 00:55
  Amerika muhtemelen pkk yı paketleyip Türkiyeye verecek.ama karşısında ne isteyecek
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 00:40
  bizimkileride o kadar hafife almayın derim açıklanamayan o kadar çok devlet sırları varki. milletimiz sonuna kadar devletimize gönül rahatlığıyla güvenebilir emin olun
 • Misafir 08 Kasım 2016 Salı 00:25
  Hic bir yere girmesek ve sinirlarimizi güclendirsek daha mantikli olurdu bence
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 23:34
  Abd nin ipiyle kuyuya inilmez
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 23:31
  merak etmeyin. amerikan dış işleri sözcüsü yakında yalanlar
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 21:14
  Rusya ile yakınlaşmamız abd yi buna mecbur kıldı, yine bir oyun yapıp ruslarla aramızı bozmaya çalışacaktır, tek dostumuzun abd değil Rusya olduğu unutulmamalıdır..
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 21:02
  abd ye hiç bir zaman güven olmaz...cünkü tarihe bakın ! güven vermeyen politikalar üretiyor, hep kendi menfaatini önde tutuyor... o yuzden hiç bir zaman güvenmeyelim....
 • Misafir 07 Kasım 2016 Pazartesi 20:42
  amerikaya ve nato ya güven olmaz , amerika ile ülkemizin suriye ve ırakta menfaatleri örtüşmüyor , nasıl anlaşmaya varıldı anlamadım...
Kalan karakter : 300