ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Rusya'da 2010 yılında Smolensk Havaalanı'na inerken ormanlık alana düşen uçakta hayatını kaybeden eski Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile eşi Maria Kaczynska'nın cesedi otopsi için mezarından çıkarıldı.

PAP haber ajansına göre, Kaczynski ve eşinin cesedi, Krakowda Polonya krallarının ve yazarlarının bulunduğu Wawel Katedrali'ndeki mezardan çıkarıldı.

Kaczynski çiftinin kızı Jaroslaw ve Marta Kaczynska ile uzmanlar, mezardan çıkarma işlemi sırasında katedralde hazır bulunurken, basın mensuplarının görüntü almasına izin verilmedi.

Çıkarılan cesetler, cenaze arabasına konularak bilgisayarlı tomografi ve DNA testleri dahil tetkiklerden geçirilmek üzere Krakow'daki Jagiellonian Üniversitesi'ne götürüldü.

Savcılar, 2017'nin sonuna kadar 83 cesedin çıkarılarak benzer şekilde inceleneceğini açıkladı.

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, 2010 yılında Kaczynski ile 95 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili Rusya’yı suçlamıştı.

Uçağın pilotlarının yeni kayıtlarına ulaştıklarını belirten Macierewicz, "Moskova yönetimi uçağın özellikle Smolensk’te düşmesi için çaba sarf etti. Bizde bunun kanıtları var." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bakan Macierewicz, soruşturma komisyonunun gizlediği bilgilerin ve komisyon üyelerinin itiraflarının da ellerinde olduğunu ileri sürmüştü.

Eski Polonya Devlet Başkanı Kaczynski'yi taşıyan Tupolev 154 tipi uçak, 10 Nisan 2010'da Rusya’nın Smolensk Havaalanı'na inerken ormanlık alana düşmüş, kazada 95 kişi yaşamını yitirmişti.

Polonya, kazaya yoğun sisin yanı sıra Polonyalı pilotlar ile Rus hava trafik kontrolörlerinin hatasının neden olduğunu açıklamıştı. Rusya’nın uçağın enkazını iade etmemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimin yükselmesine yol açmıştı.

AA

  • Lech Kaczynski
  • Polonya

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000