ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kuzey Kore, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ABD ziyaretinde bulunduğu sırada balistik füze denemesi yaptı.

Kuzey Kore, ülkenin batısındaki askeri hava üssü Banghyon'dan yerel saatle 7.55'te balistik füze ateşledi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, füzenin doğuya doğru 500 kilometre seyredip Japon Denizi'ne düştüğünü açıkladı. Açıklamada, Pyongyang'ın "silahlı provokasyon aracılığıyla yeni ABD yönetimini test ettiğine inanıldığı" kaydedildi.

ORTA MENZİLLİ MUSUDAN

Resmi haber ajansı Yonhap'ın Güney Kore askeri kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Kuzey yönetimi orta menzilli Musudan füzesi ateşledi. Söz konusu bilgi daha sonra Pentagon tarafından da doğrulandı.

Ekim ayında da aynı hava üssünden 2 kez Musudan füzesi fırlatan Kuzey Kore'nin lideri Kim Yong-un, Ocak ayında yaptığı konuşmada, kıtalararası balistik füze geliştirmenin son aşamasında bulunduklarını ilan etmişti. O dönem Beyaz Saray'a geçmeye hazırlanan Donald Trump ise, Twitter hesabından "Bu olmayacak" yazmıştı.

İNGİLTERE'DEN KINAMA MESAJI

İngiltere, Kuzey Kore'nin Kusong şehri yakınlarından orta seviye balistik füze denemesini kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Kuzey Kore'nin füze denemesine ilişkin resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Açıklamasında Johnson, "Kuzey Kore'nin en son gerçekleştirdiği füze atışını kınıyorum. İngiltere, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bu tehdide karşı güçlü bir yanıt vermek için müttefikleriyle çalışmaya devam edecek." ifadesini kullandı.

ABD Stratejik Komutanlığı, ABD yerel saatiyle 04.55’te Kuzey Kore’den Japon Denizi’ne doğru orta seviye balistik füze atıldığının saptandığını bildirmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000