ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Sırbistan'da eski başbakan Aleksandar Vucic'in cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başbakanlık koltuğuna oturacak ve yeni hükümeti kuracak isim ülke tarihindeki ilk eşcinsel bakan olan Yerel Yönetimler Bakanı Ana Brnabic oldu.

Cumhurbaşkanı Vucic, düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti kurmak üzere Brnabic'i görevlendirdiğini açıkladı.

Bu kararı vermenin kendisi için kolay olmadığını söyleyen Vucic, bunun ne iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) ne de başka biri için yenilgi anlamına geldiğini, aksine en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Vucic, geçen yılki seçimin ardından kurulan hükümette yer alan partisiz bakan Brnabic'in, yeni hükümetin güvenoyu alması için mecliste gerekli çoğunluğa sahip bulunduklarını kendisine bildirdiğini söyledi.

Öte yandan, Sırbistan'ın ilk kadın ve aynı zamanda ilk eşcinsel başbakanı olacak Brnabic ise yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmekten onur duyduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımıza bana güvendiği için teşekkür ediyorum. Üstleneceğim sorumluluğun bilincindeyim." ifadelerini kullandı.

Brnabic'in başbakanlığında kurulacak yeni hükümette yer alacak isimlerin 22 Haziran'a kadar açıklanması bekleniyor.

Eşcinsel olduğu bilinen Brnabic'in geçen yıl kurulan hükümette yer alması, ülkedeki LGBT topluluğu tarafından "tarihi an" olarak nitelendirilmişti.

2 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Sırbistan'ın yeni cumhurbaşkanı seçilen Vucic, 31 Mayıs'ta görevi Tomislav Nikolic'ten devralmış, prosedür gereği bir gün öncesinde de başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Başbakanlık koltuğuna oturacak isimler arasında Dışişleri Bakanı İvica Dacic'in de ismi geçiyordu.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 17 Haziran 2017 Cumartesi 02:52
    şakamı yapıyorlar yaw :)
  • Misafir 16 Haziran 2017 Cuma 14:14
    çünkü onlar, yani sizin gibi cahil olmayan ülkeler için cinsiyetin ya da cinsel tercihin bir önemi yok, onnlar insana insan oldukları için değer veriyorlar
  • Misafir 16 Haziran 2017 Cuma 13:54
    Katar a terore destek veriyor diye Korfez ulkeleri ambargo getirdiler ABD 12 milyar dolarlik Katar la askeri anlasma yapiyorlar Acaba korfez ulkeleri neden buna ses cilarmiyorlar Yoksa Korfez ulkeleride ABD ve Avrupa ulkeleri kuklasi mi saygilarimla Kenan
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000