ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Hollanda’da Türk kökenli senatör Düzgün Yıldırım, ülkedeki Müslüman karşıtı ve ırkçı grupların bir numaralı hedefi haline geldi. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders’in önceki hafta meclise taşıdığı yasa tasarısında İslam’ın kutsal kitabı Kuran’ın yasaklanmasını istemesi, evlerde bile bulundurulmasına yasak getirmesini talep etmesi büyük tepki uyandırmıştı. Ancak Hollanda meclisinde Wilders’in bu sözlerine karşı çıkan hiçbir vekil olmaması Türk senatör Düzgün Yıldırım’ı oldukça rahatsız etti. Yıldırım, meclisin önceki oturumunda “Geert Wilders denen bu adam düpedüz ırkçılık yapıyor. Toplumda gerilim yaratıyor. Bir de üzerine ölüm tehdidi aldığını belirterek polis koruması altında yaşıyor. Sayın Başbakan’a sormak istiyorum, hükümetiniz Hollanda’yı bölen bu adama neden koruma sağlıyor?” diyerek bir soru önergesi verdi. Ve bir anda hedef oldu...

Peygambere hakaret

Yıldırım, soru önergesinden sonra, onlarca hakaret ve ölüm tehdidi içeren mektup aldı. Türk senatör soru önergesinin basına yansımasının üzerinden iki gün dahi geçmeden mektup ve elektronik postayla tehdit mektupları gelmeye başladığını, bu mektuplarda daha çok ailesiyle birlikte derhal ülkeye terk etmesinin istendiğini, aksi takdirde ölümle cezalandırılacağının belirtildiğini anlattı. Yıldırım, polise suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Geert Wilders daha önce yaptığı açıklamalarda da İslam peygamberine hakaret etmiş, “Muhammed şu an karşımda olsa elimde sopayla onu kovalardım” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Wilders ülkedeki Müslümanlar’ın da bir an önce sınırdışı edilmesini savunuyor.

 

YILDIRIM’A İKİ YÖNDEN SALDIRI


Ayrımcılık yapıyorlar

Hollanda parlamento tarihinde bugüne kadar toplam 22 senatör tercihli oylarla seçildi. Ancak hiçbir senatörün üyeliği konusunda, tercihli oylarla seçildiği için partisiyle aralarında sorun çıkmadı. Yıldırım’a ise ayrımcılık yapıldığı belirtiliyor.

 

 

Kendi partisi de Yıldırım’ı kovuyor

Hollanda’da geçtiğimiz Mayıs ayında tercihli oylarla Hollanda Parlamentosu’na giren ilk Türk senatör olan Düzgün Yıldırım, seçildiği günden bu yana aday olduğu Sosyalist Parti’den senatörlüğü bırakması konusunda baskı görüyor. Bunun sebebi ise partinin tercihli oylara değil, aday listesine itibar etmek istemedi. Sosyalist Parti kurmayları Mayıs ayından bu yana kendi istedikleri isime koltuğun dervedilmesi konusunda baskı yaptı. Sonunda Yıldırım’a düne kadar süre verdiler. Bugün parti yöneimi toplanarak Düzgün Yıldırım’ı partiden atma kararı verecek. Ancak Türk senatör, daha önce yaptığı açıklamalarda partisinin kendisini üyelikten atması durumunda bile bağımsız olarak hizmet vermeyi sürdüreceğini kaydetmişti. Hollandalı Türkler deYıldırım’ın aldığı bu kararı destekliyor.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(9)
Kalan karakter : 2000