İŞ-YAŞAM

17 OCAK 2017

Sağlık Bakanlığı, antibiyotikler başta olmak üzere reçetesiz ilaç satışlarını durdurmak için harekete geçti. Hekimlere uyarı mektupları gönderilmesi ve reçetesiz satışların önlenmesinin ardından yeni adımlar atılacak. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, stok affı çerçevesinde 2 buçuk ayda 3 bin 760 eczaneden 49 milyon kutu reçetesiz ilaç satışı bildirildiğini söyledi. 19 Ağustos’ta Meclis’ten geçen yasanın eczacılara stok affı için üç aylık süre verdiğini hatırlatan Gürsöz, uygulamayla reçetesiz satılan ilaçlara kesilen kutu başına 354 TL cezanın affedileceğini söyledi. Gürsöz “Maliye Bakanlığı, bu ilaçların yüzde 8 vergilerinin yarısını alacak. 2 buçuk ayda 3 bin 760 eczaneden 49 milyon kutu reçetesiz ilaç satışı yapıldığı bildirildi. Önce denetim başlatırsak hiçbir eczane bu borcun altından kalkamaz. Önce af getirdik” diye konuştu.

3 İLAÇ GRUBUNA SIKI DENETİM

Kendilerinin de eşzamanlı olarak İlaç Takip Sistemi (İTS) kayıtlarıyla barışacaklarını belirten Gürsöz “Eczaneler, stoklarındaki ilaçların tamamını İlaç Takip Sistemi’ne (İTS) bildirecek. Bundan sonra denetimlerde önceliği antibiyotik, antidepresan/antipsikotikler ile solunum sistemi ilaçlarına vereceğiz. Bu ürün grupları başta olmak üzere yaptığımız denetimlerde reçetesiz satıldıklarını gördüğümüz zaman mevzuattan gelen hakkımızı kullanacağız” dedi.

17.3 MİLYAR TL’LIK CEZAYI ÖDEMEKTEN KURTULDULAR

İlaçlarda İTS bildirimi yapmamanın cezası 354 TL. Stok affı uygulaması başladığından bu yana geçen 2.5 ayda 3 bin 760 eczaneden 49 milyon kutu ilacın bildirimi yapıldı. Af olmasaydı, bu ilaçlar için 17.3 milyar Tl ceza ödenmesi gerekecekti.

 

Lütfi ERDOĞAN/GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 14 Kasım 2016 Pazartesi 19:47
  hayatınız yalan titck hayatınız,bu devletin kanunlarını uygulamayan tanımayan kurumlarının başında geliyorsunuz,eczaneleri bitme noktasına getirdiniz ,asıl amacınızda bu zaten zincir şirketlere eczane actırmak butün eczacılarda artık asgari ucretle calışır buralarda.nasıl olsa muhterem başkan hakkı gürsöz bu işin baş planlayıcı olarak calışıyor.1) Vergi affı eczacılara değil ülke genelinde yapıldı. Eczacların vergi borcu olması çok zor. Çünkü; sürekli devletten alacaklı oldukları için icra yoluyla hesaplarına el konularak tahsil ediliyor. 2) Stok affı dediğiniz şey stok düzenlemesidir....
 • Misafir 14 Kasım 2016 Pazartesi 16:15
  hastanelerde doktor kapısında saatlerce sıra mı bekleyecek insanlar. eczacımız vermeli ilacımızı
 • Misafir 14 Kasım 2016 Pazartesi 11:06
  Astım hastası ilacı bitince acil durumuna Bakmadan reçete yazacak doktor mu arayacak
 • Misafir 14 Kasım 2016 Pazartesi 10:01
  yapacak tabi ki de niye yapmasin
 • Misafir 14 Kasım 2016 Pazartesi 06:52
  Niye af yapiyorsun, yapma
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme