Konut satışları bayramda da devam etti

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Güleroğlu: İzmir'de birçok emlak komisyoncusu bayram tatilinde de çalışmaya devam etti. Çok sayıda satış sözleşmesi imzalandı. Bayram tatili sonrası bu sözleşmelerin tapu devri gerçekleştiriliyor

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Konut satışları Sonra Oku

Konut kredisi faizlerindeki gerileme ve gayrimenkul sektörüne yönelik tedbirlerin etkisiyle canlanan emlak piyasasındaki satışlar, 9 günlük bayram tatilinde de devam etti, tatilde birçok satış sözleşmesi imzaladı.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredisi faizlerinin yüzde 1 seviyesinin altına inmesiyle bir süredir ertelenen gayrimenkul alımlarının hayata geçmeye başladığını belirtti.

Faiz düşüşü sonrası emlak fiyatlarının artacağı beklentisi nedeniyle yatırım ve oturma amaçlı gayrimenkul arayan çok sayıda vatandaşın emlak komisyoncularına başvurduğunu dile getiren Güleroğlu, "Konut talebi olan çok sayıda vatandaş, bayram tatilini fırsat bildi. Özellikle 9 günlük tatilin başladığı hafta sonu ile bayram sonrası emlak dükkanlarında yoğunluk yaşandı. İzmir'de birçok emlak komisyoncusu bayram tatilinde de çalışmaya devam etti. Çok sayıda satış sözleşmesi imzalandı. Bayram tatili sonrası bu sözleşmelerin tapu devri gerçekleştiriliyor." şeklinde konuştu.

TÜİK rakamlarına göre İzmir'de aylık konut satış rakamları 6 bin 200 - 6 bin 500 adet seviyesinde olduğunu, bunun geçmişte faizlerin düşük seyrettiği dönemlerde 12 bine kadar çıktığını gözlemlediklerini aktaran Güleroğlu, "Konut kredisi faizlerinin düşmeye devam edeceği yönünde bir beklenti var. Bu gerçekleşirse 12 bin seviyesini rahatlıkla yakalarız." dedi.

"KDV ORANLARININ İNDİRİLMESİ SEKTÖRE OLUMLU YANSIDI"

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır ise konut kredisi faizlerindeki gerileme ve son olarak 150 metrekareyi aşan konutlar için uygulanan KDV oranlarının indirilmesinin sektöre olumlu yansıdığını ifade etti.

KDV oranlarındaki gerilemeyle özellikle müteahhit firmaların elindeki konut stoklarının eriyeceğini, bunun yeni projeleri gündeme getireceğini ifade eden Nasır, yüzde 8'lik KDV oranının kalıcı hale getirilmesi ve çimento, demir gibi inşaat malzemelerinde de verginin yüzde 8'e çekilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Konut kredisi faizlerinin yüzde 0,65 bandına inmesi yönünde beklentilerin bulunduğuna işaret eden Nasır, "Konut kredisi faizlerinin 2013 yılındaki seviyelerine gerilemesini bekliyoruz. Finans sektörünün de elini taşın altına koymasını bekliyoruz." diye konuştu.

İzmir'in bu canlanmadan yeteri kadar yararlanamadığına işaret eden Nasır, yeni yatırımlar için yeteri kadar arsanın üretilemediği kentte, konut talebini artmasına rağmen yatırımların buna yetişemediğine işaret etti.

Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arsa üretilemediği için her faiz düşüşü ve talep canlılığında arsa maliyetleri katlanıyor. Türkiye genelinde diğer kentlerin yakaladığı büyüme grafiğini İzmir'de göremiyoruz çünkü yeni proje yok. Konutlarının yüzde 85'inin dönüşmesi gereken bir kentte ancak yık-yap tabir edilen binalar yapılıyor. Kentin master planının olmaması, alt ve üst ölçekli planlarının uyumlu olmaması gelişim hedeflerinin önündeki en büyük engel."

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşüm konusunda 6306 sayılı yasa yerine Belediye Yasası'ndaki bir maddeyi kullanmasının da kentteki gayrimenkul yatırımlarını yavaşlattığını savunan Nasır, "Kentsel dönüşüm konusunda bu iki başlılık, dönüşüm projelerini engelliyor. Kentsel dönüşümün en fazla konuşulduğu yer İzmir ama maalesef bu konuda başarılı değil. Yık-yap anlamında başarılı. Bu da çok iyi bir şey değil. Bu iki başlılığın kaldırılması gerekiyor. 6306 sayılı yasanın eksiklerinin giderilmesi, revize edilmesi ve birleştirilip tek bir yasanın uygulanması gerekiyor." diye konuştu.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER