Libya petrol ihracatına başladı

Libyanın 2014ten bu yana ilk defa petrol ihracatı gerçekleştirdiği bildirildi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Libya petrol satışı Sonra Oku

Ulusal Petrol Kurumu Sözcüsü Muhammed el-Harari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Petrol Hilali bölgesinde yer alan Ras el-Unuf Limanına demirleyen Malta bandrollü Seadelta adlı tankerin dün, 700 bin varil ham petrolle İtalyaya doğru yola çıktığını söyledi.

Harari, petrol sevkiyatı için salı günü bir başka tankerin daha Ras el-Unuf Limanına demirlediğini kaydetti. Petrol gelirlerinin nereye aktarılacağına dair bilgi verilmedi.

Trablus merkezli Ulusal Petrol Kurumunda birliğin sağlanması çerçevesinde Mustafa Sanaallahın yönetim kurulu başkanlığına devam etmesi, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM) tarafından atanan Naci el-Magribinin ise yönetim kurulu üyesi olması konusunda anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı.

Kurumdan daha önce yapılan yazılı açıklamada, Petrol Hilali bölgesinde, Tobruk merkezli TM yanlısı birlikler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyine bağlı tesis muhafızları arasında çatışmaların yeniden başlaması nedeniyle Ras el-Unuf Limanındaki Malta bandrollü Seadelta adlı tankerin güvenli yere çekildiği belirtilmişti.

Açıklamada, bunun tedbir amacıyla atılmış bir adım olduğu, Ras el-Unuf Limanının henüz çatışmalardan etkilenmediği ancak bölgede atmosferin gergin olduğu kaydedilmişti.

Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali bölgesinde, petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ras el-Unuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.

(AA)

 

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ
  • Ahşapdan su matarası yapımı
  • Güneş tutulmasını uçaktan gözlemlemek
  • Burj Khalifa'ya düşen korkutucu yıldırımlar
  • Kambur balinaların harika şovu