Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1/100 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda yer alması kararını merkezi idareye bırakan komisyon kararını oy çokluğuyla onayladı. Oylama öncesi toplantıda tartışma çıktı. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da olduğu Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri slogan attı. Nükleer karşıtları polis tarafından meclis salonundan çıkarıldı.

"MİLLETVEKİLİ MÜDAHALE ETTİ SALONA GİRDİLER"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında kongre ve sergi sarayında gerçekleştirilen meclis toplantısında gündeme ilişkin maddeler görüşüldü. Toplantı devam ederken, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'ndeki Akkuyu bölgesinin yeşil alan olarak kalmasını isteyen Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri salona girmek istedi. Güvenlik görevlilerinin izin vermemesi üzerine CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın girişimiyle üyeler salona alındı.

"SLOGANLARLA AKKUYU PROTESTOSU"

Görüşmelerde sıra Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de yer aldığı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'na gelince salonda tartışma çıktı. CHP ve HDP grubundan söz alan meclis üyeleri, planda santrale yer verilmemesini isterken, AK Parti ve MHP grubu planı bu haliyle kabul edeceklerini belirtti. Planın oylamasına geçilmeden aralarında CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da olduğu Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri slogan attı.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı

"BUNUN YERİ TBMM"

Bunun üzerine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz uyarıda bulundu. Bu sırada milletvekili Atıcı ve Başkan Kocamaz arasında kısa süreli tartışma çıktı. Kocamaz, "Yasayı çıkaran Ankara. Orada karşı çıkması gereken milletvekilleri gelip burada meclis üyelerini baskı altında tutmaya çalışıyor. Bu yasalar çıkarken engel olabiliyorsanız Meclis'te olacaktınız. Kendi üzerinizdeki topu başkasının üzerine atmayın. Sizin burada konuşma, meclisin düzenini bozma hakkınız yok. Orada sessiz kalacaksınız hiçbir etkiniz olmayacak, ondan sonra gelip burada meclis üyelerini baskı altına alıp onları kullanmak isteyeceksiniz" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz

"BÖYLE BİR ŞEY YAPAMAZSINIZ"

Attıcı'nın, "Sadece anlamak istiyorum" yanıtının üzerine salonda tepki sesleri yükselirken, Kocamaz bu kez "Sayın milletvekilim. Lütfen meclisin ilticamını bozmayalım. Üzerinizdeki topu başkasının üzerine atmayın. Sizi dışarıya çıkarmak mecburiyetinde bırakmayın beni. Buraya provaokasyon için gelemezsiniz. Terbiyesizlik etmeyin" yanıtını verdi. Atıcı ise, "Böyle bir şey yapamazsınız sadece anlamak istiyorum. Söz vermiştiniz sözünüzü mü tutmuyorsunuz?" diye konuştu.

Tartışmanın sona ermesiyle plan oy çokluğuyla kabul edilirken, Mersin Çevre ve Doğa Derneği üyeleri düdük çalarak tepki gösterince güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı. Dışarıda da slogan atan üyelerden biri de üzerindeki kıyafetleri çıkardı.

Salon dışında slogan atan çevreciler

Beycan ÜÇKARDEŞ / MERSİN 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme