İŞ-YAŞAM

19 OCAK 2017

Dövizde önüne geçilemeyen yükselişin üstüne bir de kentsel dönüşümdeki rantı görüp kiraları yüzde 50'nin üzerinde artıran mal sahipleri yüzünden uzun zamandır boş kalan cadde mağazaları yeniden hareketleniyor. İlk kira indirimi hamlesi de özellikle Rus turistlerin alışveriş yaptığı Laleli'den geldi.

İŞSİZLİĞİ DE TETİKLİYOR

Laleli Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca da Laleli'deki dükkan kiralarının yavaş yavaş makul seviyelere geldiğini ve boşalan dükkanların da dolmaya başladığını söyledi. "Kiralarda yüzde 40'a varan indirimler yapılıyor" diyen Eyyüpkoca, her kapanan mağazanın 8-10 kişinin işsiz kalması anlamına geldiğini, bunun da ekonomiyi ciddi anlamda sarsabileceğini kaydetti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise Bağdat Caddesi ve Beyoğlu'nda da indirimlerin başladığını dile getirdi. Öncel, "Cadde'de kira indirimi yapan dükkanlar dolu. Zaten yüksek kiralar da ısrar ederlerse mağazalarını kiraya verecek kişi bulamayacak" diye konuştu.

AVM'NİN PATRONU BANKA

KDM'nin kurucu ortağı ve Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat İzci ise, AVM yatırımcılarının da zorda olduğunu, hiçbir AVM'nin mağaza kaybetmek gibi bir lüksünün olmadığını dile getirdi. İzci, "Burada asıl patron bankalar. AVM yatırımcısı bankaya dövizle borçlu. Dolayısıyla gelirinin de dövizle olması gerekiyor. Bir kira indirimine gitmeden önce bunu bankaya sorması ve izin alması gerekiyor. Banka izin vermezse indirim yapamaz" dedi.

YÜKSEK KİRALAR BÜYÜMEMİZİ ENGELLEDİ

Avva'nın sahibi Volkan Atik ise AVM'lerden bekledikleri indirim hamlesini göremediklerini söyledi. Şu anda büyümeyi yurtdışı mağazalarla sağlamayı hedeflediklerini belirten Atik, "Yüksek kiralar Türkiye'deki büyümemizi engelledi. Biz de Türkçe, Rusça ve Arapça konuşulan ülkelerde mağazalaşarak büyüyeceğiz" dedi.
Sabah


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:20
  İlk seni sokmak lzm dönüşüme kac kişinin ekmek kapısı orası bilgin varmı 100m2 25bin dolar kira istiyorlardı simdi 10 versin opsun basına koysun
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:18
  Esnaf biterse türkiye biter, avm degil çarşıya gidilmeli
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 21:43
  Lalelide Buzdağınım tepesidir o vitrinler dolanadek yüzlerce kişi çalışıp ekmek yiyor bir mağazanın kapanması demek yüzlerce ailenin ekmeğini skıntıya sokar
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 21:20
  Böyle kiralar olursa kim ne satacak kardeşim vicdan vicdan
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 20:24
  Fahiş kira bedelleri isteniyor heryerde ama bütün dükkanlar iş merkezleri hala bomboş kiracı bekliyorlar.dükkan sahipleri kira vergi belediye tabela genel giderler derken dükkanları merdiven altına alıp e ticaret yapmaya başlayınca akıllar başa gelicek o zaman hiç kiracıbulamaz hale gelinecek.
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 19:39
  Petrol fiyatlarının düşüşü nedeni ile rus kazak vs kimse alışverişe gelmiyor.kiralar % 40 değil %80 düşse yinede çözüm değil yaklaşık 1 yıldır doğru dürüst kirasını ödeyen esnaf yok burda.Durum perişanlık 10 binlerce işletme kapanacak
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 19:33
  Alışverişe gelen yok. Esnaf düşük kiraları bile ödeyemiyor.Laleli'de 10 binlerce işletme yakında kapanacak..
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 19:22
  sisirdik fiyatlari simdi ne yapicaz. devlet millet aza kanaat edecez yoksa bu turist gelmez. saygilar
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 18:34
  Lalelide kiraların kentsel dönüşümle ne alakası var. Bu haberi yapanın dünyadan haberi yok.Rus yok, Kazak yok,Azeri yok işler % 80 düştü.Kiralar 3 te birine indi kiracılar onları bile ödeyemiyor.Çok sayıda boş dükkan var.Lütfen doğru bilgi verin insanlara..
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 18:29
  Pisliğin dibi.bina sahipleri faiş kiralarla esnafı sömürüyor.
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme