İŞ-YAŞAM

31 OCAK 2017

Kanal İstanbul projesine yönelik ihalelere bu yıl içinde çıkılması planlanırken, kanaldan çıkarılacak 2.7 milyar metreküp hafriyatla yapılacak yapay adalara yönelik çalışmalar da başladı. Hafriyatla, Marmara ve Karadeniz’e çıkış noktalarına yapay adalar kurulacak. Bu adaların üzerine de kanalı finanse etmek için gelir getirici projeler yapılacak. Adalara konut yapımı da düşünülüyor. Kanal İstanbul projesine yönelik güzergâh ve finansman çalışmaları devam ederken, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kanala yönelik ihalelere bu yıl çıkmak istediklerini açıklamıştı.

HAFRİYAT KALİTESİNE GÖRE ADALAR KURULACAK

Bu kapsamda, kanaldan çıkacak toprakla yapılacak adalara ilişkin detaylar da netleşmeye başladı. Kanal inşasında çıkan her toprağın ada yapmaya uygun olmayacağı belirtilirken, toprak kimyasal değerlerine göre iyileştirmeye tabi tutulacak. Asit ve metal yoğunluğu olan topraklar ayrıştırılacak. Adaların yapılacağı yerin belirlenmesinde de sismik hareketler ve deniz derinliği dikkate alınacak.

 

ADALARDA YAŞAM ALANLARI OLACAK

Adaların yapımı için öncelikle taşocaklarından kayalar getirilecek. Bu kayalarda yapılacak tahkimatın ardından, kayaların ortasına Kanal İstanbul toprağı dökülecek. Adaların üzerinde de rekreasyon alanları başta olmak üzere gelir getirici projeler yaratılacak. Projelerin pazarlanmasından elde edilecek gelir, kanalın finansmanında kullanılacak. Bu kapsamda adalar üzerinde konut projesi de geliştirilebilecek.

Projelere göre, adalara da ayrı isimler verilmesi planlanıyor. Yetkililer, adaların üzerinde yapılacak projenin henüz netleşmediğini belirterek “Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor” dedi. Bu adalara yönelik deniz trafiği de oluşacak. Kanal çıkışlarında ve adalarda, liman ve yanaşma alanları olacak.

 

3 ADA PLANI FİZİBİLİTEYE BAĞLI

Şu anda 3 adet planlanan adaların sayısı büyüklüğü ve konumu da yapılacak fizibilite ile hafriyata göre netleşecek. 

 

Kanal İstanbul’un uzunluğu: 43 KM

Yatırım tutarı: 15 milyar $

Kanal üzerindeki köprü sayısı: 6

 

Deniz ÇİÇEK / GAZETE HABERTÜRK

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 4 saat önce
  dünyanın iyiye gitmeyceği kesin, hem dini kullan hem de ekolojik dengeyi boz
 • Misafir 4 saat önce
  güzel şeylerdir bunlar
 • Misafir 5 saat önce
  Durmak yok yola devam.Allah muvaffak etsin.
 • Misafir 6 saat önce
  Silivriden Karaburuna olan kısımda
 • Misafir 6 saat önce
  Arnavutköyden çatalcaya kadar olan kısım yaşadı
 • Misafir 7 saat önce
  masallah turkiyemm
 • Misafir 7 saat önce
  İnşaAllah adı bakalım
 • Misafir 7 saat önce
  insallah
 • Misafir 7 saat önce
  6 köprüden geçiş ücretleri ne olacak?
 • Misafir 8 saat önce
  hayali bile guzel varol REİS
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme