İŞ-YAŞAM

27 NİSAN 2017

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yeknesaklığı sağlamak ve sahte mühür basımını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılan mühürlerin darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasına yönelik müracaatta bulunduklarını, ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandığını bildirdi.

Apaydın, yazılı açıklamasında, sahte plakalı araçların başta terör olayları olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını, bu nedenle de plakaların mevzuata uygun orijinal ve okunaklı olmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.

TŞOF olarak bunların önüne geçmek için büyük bir hukuki mücadele başlattıklarını belirten Apaydın, daha önceden Trafik Tescil Kuruluşu ile birlikte Federasyonca yetkilendirilen meslek odalarının mühürleriyle kullanılırken, yapılan değişiklikle tescil kuruluşunun mührünün kaldırılarak sadece plakanın basımını gerçekleştiren TŞOF'un mührünün yeterli görüldüğünü anımsattı.

Sahte plakaların basım ve satışını önlemek amacıyla bazı illerde suç duyurularında bulunarak konuyu yargıya intikal ettirdiklerini aktaran Apaydın, şunları kaydetti:

"Söz konusu basılı kağıtlar ve tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ile uzun süredir çalışma sürdürülüyor. Bunun sonucu olarak yasa değişikliği gerçekleşmiştir. Ayrıca Federasyonumuzca plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak, sahte mühür basımını engellemek amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasının caydırıcı olacağı değerlendirilmiş ve ilgili kuruma müracaat edilmiştir. İlk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Aydın, Balıkesir, Samsun, Bursa il ve ilçelerindeki 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandı. Yapımı tamamlanan yeni mühürlerin yetkili odalarımıza dağıtımı peyderpey gerçekleştirilmeye başlanmıştır."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 15 Şubat 2017 Çarşamba 00:22
  olmaz one minute olmaz bi daha da darphaneye gitmem
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 22:25
  bu çok büyük bir ranttır bakalım kaçtane daha milyarderimiz olaçak bu iş kimlere peşkeş çekilmiş yakında çıkar yazık
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 21:30
  çok değişkenlik oluyor.hangisine yetişeceğimize şaşırdık.sonuçta hepsi ayrı uğraş,hepsi ayrı ücret.
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 21:18
  Polisten alırsan bu görevi böyle olur işte. Önüne gelen mühürlü plaka basıyor, kabartmalı, yazı sicili ve ebatı farklı olarak hatta şoförler odasının anlaştığı yer bile isteye göre basıyor.. Özel kuruluş aldığı paraya bakıyor.
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 18:15
  sn habertürk editörleri ve muhabirleri bu sahte plaka rantını ve sorumlularını bi irdelerseniz özel haber oluş şaşar kalırsınız
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 18:04
  BENİM ARABAMDA İST. ŞÖFÖRLER ODASININ MÜHRÜ VAR AMA SAHTE Mİ ORJİNAL Mİ BİLMİYORUM. BU NASIL İŞ ANLAMADIM
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 18:02
  çok lazımdı, bakalım kaç para daha eksilecek cüzdanlardan.
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 17:59
  ORGANİZE İŞLER BUNLAR :)
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 17:58
  VALLA ADRESE TESLİM PLAKA SATIŞI İNTERNETTEN YAPILIYOR , HEM ORJİNAL HEM SAHTE, BUNLARI KİM YAPIYOR SAYIN BAŞKAN ?
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 17:57
  APP PLAKAYI 100 TL'YE SATIYOSUNUZ , MAKBUZ YOK BİŞEY YOK.. BU PARALAR HAYIR KURUMUNA MI GİDİYOR ?? HEP İNDİREGANDİ..BÖYLE GÜZEL...
 • Misafir 14 Şubat 2017 Salı 17:53
  bu kadar önemli bi yetki neden sizde ki???
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme