Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin Türkiye'nin kredi notuna etkileri hakkında şu açıklamayı yayımladı:

-Referandum Türkiye'de ekonomik reform için alan yaratıyor.

-Anayasa referandumu ülkedeki kredi notu profili açısından olumsuz olan siyasi değişimin bir parçası, ancak kredi notu için olumlu olabilecek ekonomik reformları tekrar gündeme getirebilir.

-Türkiye'nin notunu düşürdüğümüzde anayasa paketinin onaylanacağını varsaymıştık.

-Yeni cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 2019 sonuna kadar yapılması zorunlu değil, bu ekonominin tekrar AKP'nin öncelikleri arasına girmesini sağlayabilir.

-Ekonomi politikalarında farklı seçeneklere ne ağırlık verileceği ve bunun sürdürülebilir büyümeyi sağlamada ne kadar başarılı olacağı değerlendirmemizin önemli bir parçası olacak.

-Borç/GSYH oranında bozulma veya dış finansmanda kırılganlıkların artması şeklinde yansıyacak kamu ve dış finansmanda olası zayıflama kredi notunun hassasiyetlerinden.

-Yapısal eksikleri giderecek ve dış kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanması kredi notuna olumlu yansıyacak unsurlardan.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 18 Nisan 2017 Salı 17:54
    Evet çıkınca sanki kazancımız iki katına çıktı, işsizlik bitti, terör bitti gibi mi hissetmeliyiz. yoksa rüyadan uyanıp gerçeklerle mi yüzleşelim karar verelim bir an önce.
  • Misafir 18 Nisan 2017 Salı 16:43
    Bence güzel bi açıklama olmuş eğer Ak parti ve Reis tekrar seçim için mücadele verecekse ki verecek ekenomi 1. Şart olmalı 2. Suriye meselesi 3. İse şu eğitim konusunda bi devrim yapmalı bi seçmen olarak beklentim budur. Türkiyemizim köprüdür yoldur sağlıktır zaten yapıldı ve yapılıyor..
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme