Üretim Reform Paketi ile zeytinlikler, oluşturulacak kurul kararıyla yatırıma açılacak. Zeytinlik Kanunu’nda yapılacak değişiklikle dekar başına en az 15 zeytin ağacının bulunmadığı alanlar zeytinlik olarak kabul edilmeyecek.

Gazete Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre bu sahaların yatırıma açılması için kurulacak Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulu’nun uygun görüşü ve Tarım Bakanlığı’nın izni gerekecek. Kurulda; Çevre, Tarım, Maliye, Orman bakanlıkları temsilcileri ile ilgili sivil toplum kuruluşları olacak.

HAPİS CEZASI KALKTI

İzinsiz kesenler, ağaç başına 2 bin TL para cezası ödeyecek.

Zeytinlik sahalarda hayvan otlatanlar için 5 bin TL’lik para cezası öngörülürken, mevcut düzenlemedeki 3 aylık hapis cezası kaldırıldı.

‘SANAYİDE SIÇRAMA YAŞANACAK’

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, önceki gün TBMM Genel Kurulu’ndan geçen Üretim Reform Paketi’yle sanayide sıçrama yaşanacağını belirtti.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 06 Haziran 2017 Salı 12:29
    Zeytinlik aldım 2.sene önce yatırım amaçlı 80 bin TL' ye 1500 mt2 şimdi bunu almak isteyen var satıyımmı yeni yasayı almak isteyen duymadımı
  • Misafir 06 Haziran 2017 Salı 10:43
    zeytinciliği bırakmak isteyen bıraksın. onların yerine başkaları işletir. ama zeytinlikleri kesmek insan öldürmekle eşdeğerdir. hatta bir zeytin ağacının bir insandan daha kıymetli olduğunu düşünüyorum.
  • Misafir 31 Mayıs 2017 Çarşamba 16:54
    Bursa Gemlikte zeytincilik bizim dede mesleğimİz iken, artık ilaç gübre parasını karşılayamaz olduk.Bakamıyoruz maliyetine yetmiyor bitirdiniz bizleri imara açın da en azından mazot almak, gübre almak için ziraat bankasından çektiğimiz çiftçi kredilerini ödeyelim.Yoksa zaten haciz yolu ile gidecek elimizden ağaçlarımız
Tüm yorumları göster(42)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme