Yaklaşık 2,7 milyon SSK emeklisini ilgilendiren intibak düzenlemesi önceki gün Bakanlar Kurulu'nda imzalandı.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın "İntibak bekleyen emeklilerin gözü aydın" açıklaması da bilgiyi teyit etti.

Maaş farklılıklarını ortadan kaldıracak tasarıda, gelişme hızının (ekonomik büyüme) emekliye yüzde kaç olarak yansıtılacağına ise Başbakan Tayyip Erdoğan karar verecek. Gelişme hızı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında herhangi bir rakam olabilecek. Bu rakam, intibaktan kaç kişinin yararlanacağını ve zammın ne kadar olacağını belirleyecek.

Zaman'ın haberine göre, Başbakan Erdoğan, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından yaklaşık 1 saat önce ayrıldığı için gelişme hızının yüzde kaç olarak uygulanacağı tespit edilemedi. Bu oranı Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte tespit edecek.

Gelişme hızı ile ilgili 10 ihtimal üzerinde duruluyor. Yüzde 50, 55, 60, 65 gibi yüzde 100'e kadar herhangi bir rakam belirlenebilecek. Eğer gelişme hızı yüzde 100 olarak uygulanırsa 2000 yılı öncesinde emekli olan 2 milyon 743 bin kişinin tamamının maaşı artacak. Yüzde 50 olarak belirlenirse bu kez yaklaşık 1,4 milyon kişi intibaktan faydalanacak.

Kabul edilecek gelişme hızı, emeklinin alacağı zammın miktarını da etkileyecek. Buna göre işçi emeklilerinin maaşında 10 ile 200 TL arasında artış olacak.

Düzenlemenin esasını ise eşit prime eşit maaş formülü oluşturuyor. Böylece örneğin 9 bin gün prim ödeyerek emekli olanla 5 bin gün prim ödeyerek emekli olanın aynı maaşı almasının önüne geçilecek. 9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan kişinin aylığı gelişme hızı uygulanarak yükseltilecek.

MAAŞA YANSIMASI 2013'Ü BULACAK
Yasanın Meclis'ten geçmesi 2012'nin ilk çeyreğinde olacak. Ancak yasanın çıkmasının ardından SGK dosya bazında inceleme yapacağı için ödeme zaman alacak. Bu sebeple intibakların maaşa yansıması 2013'ü bulacak.

İntibak, 2000 yılından önce emekli olan SSK'lıları ilgilendiriyor. Emekli Sandığı'nda intibak otomatik olarak yapıldığı için memur emeklilerinin böyle bir sorunu bulunmuyor. Bağ-Kur'da da prim ödenen basamak üzerinden emekli maaşı bağlandığı için intibak sorunu yok. İntibak düzenlemesiyle 2000'den önce emekli olan SSK'lıların maaşları yeniden hesaplanacak.


Gazete Habertürk yazarı Ali Tezel de intibak ile emekli maaşlarının artacağına dikkat çektiği bir yazı kaleme aldı. Buna göre emeklinini yüzde 70'inin maaşı artacak. İşte Ali Tezel'in yazısı...

İNTİBAK İLE EMEKLİNİN YÜZDE 70'İNİN MAAŞI 10 LİRA ARTACAK
Maaşlarda ‘intibak’ için 3 alternatif sunuldu. Bunlardan biri gelişme hızının sadece yüzde 50'si, diğerleriyse yüzde 60'ı ve yüzde 70'idir. Emeklilerin yüzde 70'lik kısmı aylığını en düşük gösterge olan 9475’ten alıyor. Eğer intibak yüzde 50 çıkarsa aylıklarına 5 ile 10 lira arasında zam gelecek.

Esasen tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin intibak sorunu varken sadece 2000 öncesinde emekli olmuş olan SSK emeklilerinden bir kısmına intibak uygulanacaktır. 2000 ve sonrası SSK emeklilerine intibak yoktur, Bağ-Kur emeklilerine ise hiç yoktur. 1999 yılı ve öncesinde emekli olmuş emeklilere 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 yıllarının Gayri Safi Milli Hasıla Artış Oranı (GSMHAO) Bakanlar Kurulu’nun seçtiği alternatif artışlarından birisi kadar artırılacaktır. Yani, 1999/Aralık dönemi itibarıyla hesaplanan aylık, 2008 yılı Ocak ayına kadar her yılın aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllık kentsel yerler tüketici fiyatları endeksindeki artış oranının tamamı ve gayri safi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızının belli bir oranının (Çalışma gelişme hızının % 50, % 60 ve % 70’i esas alınmak suretiyle alternatifli olarak hesaplanmıştır) çarpılarak, 2008 Ocak ödeme döneminden itibaren de SSK emeklileri için uygulanmış aylık artışlarıyla artırılacaktır. Hesaplanan aylık miktarının sigortalı veya hak sahiplerinin ödenmekte olan aylık tutarının altında kalması halinde, mevcut aylıklarının ödenmesine devam edilecektir.

805 LİRA AYLIK ALANA 25 LİRA
Yukarıda açıklanan intibak yönteminin mevcut aylıklara uygulanması halinde; I Prim ödeme gün sayısı 5000 gün olup, üst gösterge tablosunun 6. derecesinin 8. kademesi olan 12575 göstergeden 805.72 TL aylık alan emekliye gelişme hızının % 50’sinin uygulanması halinde, 25.86 TL, % 60 alınması halinde 58.71 TL, % 70 alınması halinde ise 92.87 TL,

ALTERNATİFLERE GÖRE DURUM NE?
* Prim ödeme gün sayısı 6000 gün olup, gösterge tablosunun en üst göstergesi olan 10175 göstergeden 782.39 TL aylık alan emekliye gelişme hızının % 50’sinin uygulanması halinde, 5.94 TL, % 60 alınması halinde 36.76 TL, % 70 alınması halinde ise 68.80 TL,

* Prim ödeme gün sayısı 7400 gün olup, gösterge tablosunun 6. derecesinin 6. kademesi olan 9860 göstergeden 802.75 TL aylık alan emekliye gelişme hızının % 50’sinin uygulanması halinde, 24.86 TL, % 60 alınması halinde 57.53 TL, % 70 alınması halinde ise 91.49 TL,

* Prim ödeme gün sayısı 9000 gün olup, üst gösterge tablosunun en üst göstergesi olan 15175 göstergeden 1040.15 TL aylık alan emekliye gelişme hızının % 50’sinin uygulanması halinde 101.08 TL, % 60 alınması halinde 148.48 TL, % 70 alınması halinde ise 197.77 TL artış sağlanmış olacaktır. Ancak emeklilerin yüzde 70’lik kısmı en düşük gösterge olan 9475 göstergeden aylık alıyor ve intibak oranı yüzde 50 çıkarsa bunlardan sadece 6000 gün ve daha fazla günü olanlar yararlanacak ve aylıklarına da 5 ile 10 lira arasında bir zam gelmiş olacak.

İNTİBAK YASASI ŞİMDİ PARALARIYSA 2013 YILINDA
Sakın “Bakanlar Kurulu intibakı kabul etti, paramızı alırız” diye düşünmeyin. Yasa TBMM’den 2012 yılı içinde geçse bile fark paralar geçmişe yönelik toplu olarak ödenmeyeceği gibi maaşlara yansıması 2013 yılının sonunda olacaktır. Bu arada Başbakan dünkü grup toplantısında intibak için beklenen açıklamayı yapmadı, açıklamayı bakana bıraktı bu da emekliye intibak foooooooooos çıktı demektir.

VEKİLLERE İNTİBAK YÜZDE 466 OLDU DAHA DA OLACAKMIŞ
Tüm emeklilere değil de sadece 2000 öncesinde emekli olmuş SSK emeklilerine gördüğünüz gibi 5-10 lira gibi artışlar getirecek intibak yasalaştırılıyor ama vekiller kendilerine gelince İNTİBAKTA yüzde 466 aldılar. Hatta yetmedi Başbakan’ımızın açıkladığına göre, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen ikinci kısım tekrar TBMM’de kabul edilip yüzde 700’e doğru çıkarılacakmış.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.