8 ayda 8.5 milyar liraya ulaşan bütçe açığı zam getirdi. Maliye Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı 'harcamaların azaltılması' ve 'gelirlerin artırılmasına' yönelik tedbir paketini geceyarısı yürürlüğe soktu. Zamlar Resmi Gazete'de yayımlanarak bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Otomobil, alkol, akaryakıt ve konutta vergi arttı.

DEPO PAHALIYA DOLACAK
Benzin, motorin ve LPG'nin vergi tutarı, litre başına 30 kuruş artırıldı. 95 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 87 kuruştan 2 lira 15 kuruşa çıkan özel tüketim vergisi; 98 oktan kurşunsuz benzinde 1 lira 99 kuruştan 2 lira 29 kuruşa yükseldi. Vergi, motorinde 1 lira 59 kuruş, LPG'de de 1 lira 57 kuruş oldu. Benzindeki ÖTV zammı pompaya 26 kuruş olarak yansıdı. Benzinin litresinin 4.75 liraya yükseldi Böylece benzine son iki günde gelen ve depoya 9 lira civarında yansıyan 20 kuruşluk benzin indiriminin yarattığı olumlu hava sadece bir kaç saat sürdü.

 OTOMOBİLDE ÖTV  YÜZDE 40'A ÇIKTI
Motor silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyen araçların özel tüketim vergi oranı yüzde 37'den yüzde 40'a çıkarıldı. Bu artışın orta sınıf araçların fiyatlarına yüzde 15-20 zam getireceği öngörülüyor.ALKOLE ZAM
Alkollü içeceklerde ise 'asgari maktu' vergi' tutarları artırıldı. Artış, birada 9 kuruş, şarapta 50 ila 3 lira 37 kuruş arasında değişirken; rakıda 11 lira, likörde 30 lira cin ve votkada da 12 lira olarak belirlendi.

TAPU HARCI YÜKSELDİ
Tapu harçlarında ise binde 16.5 olan bedel, binde 20'ye çıkarıldı.

BÜTÇE 8.5 MİLYAR LİRA AÇIK VERDİ
Bütçe, ocak-ağustos döneminde 8 milyar 520 milyon lira açık vermişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirlileri rahatsız etmeyen orta ve üst gelir gruplarına yönelik sınırlı  gelir artırıcı önlemler üzerinde durduklarını belirterek zam sinyali vermişti.

DOĞALGAZA ZAM GELECEK Mİ?
Öte yandan BOTAŞ'ın mali yapısını düzeltme gereği ve maliyet artışı nedeniyle doğalgaza Ekim'de yüzde 10-15 zam gelebileceği ileri sürülmüş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, böyle bir çalışma olmadığını söylemişti. Doğalgaz fiyatlardaki artış otomatik olarak elektrik fiyatlarına da yansıyor.

ZAMLAR ENFLASYONU NASIL ETKİLER?
Uzmanlara göre ÖTV artışlarının toplam enflasyon etkisi korkulacak boyutta değil. Benzin ve otomobildeki vergi artışının TÜFE'ye etkisinin binde 3.6 olacağı hesaplanıyor. Bu durumda zamlar yıllık enflasyonu yaklaşık 0.4 puan artırıyor. Alkol ve tapu harçlarının TÜFE'deki ağırlıkları sınırlı olduğu için enflasyon üzerinde etki etmesi beklenmiyor.

 

  • zam
  • bütçe açığı
  • alkol
  • akaryakıt
  • vergi
  • otomobil

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(291)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme