OTOMOBİL

17 OCAK 2017

Bloomberg HT’nin konuğu olan Maliye Bakanı Naci Ağbal, sıfır araçlarla ilgili ÖTV düzenlemesinin adil bir sistem için oluşturulduğunu ve sektör temsilcileriyle istişare edildikten sonra hayata geçirileceğini söyledi.

 

Sosyal medyada dolaşan ve ‘yeni’ olduğu söylenen ÖTV oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirten Bakan Ağbal, yeni vergi sistemini oluştururken piyasada oluşmuş olan fiyat kümelerini dikkate alacaklarını, belli bir oranın altında kalacak olan araçlara daha düşük bir vergi oranı belirleyeceklerini ifade etti. Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomobillerden alınacak olan yeni ÖTV ile ilgili ipuçları da içeren bilgiler verirken şöyle konuştu: “Sistemi sektörle istişare ettikten sonra uygulamaya koyacağız. Yeni düzende de motor silindir hacmi kriteri devam edecek. Ancak aynı motor ve silindir hacmine sahip araçların farklı amaçlarla kullanıldığını biliyoruz. Bu durumda 1.4 litre motor hacmine sahip, düşük emisyonlu kompakt bir binek otomobil ile aynı motor hacmine sahip spor otomobil ya da SUV’un vergisi farklı olacak, hatta binek olan versiyonun vergisi düşebilecek.”

‘HEDEFLERİ GÖZETECEĞİZ’

Türkiye’de otomotiv sektörünü büyütmek istediklerini vurgulayan Maliye Bakanı Ağbal, düzenlemeyi sektörün orta ve uzun vadeli planlarını gözeterek ve mutlaka bu endüstriyi büyütmek üzere yapacaklarının altını çizdi.

CİNER MEDYA GRUBU'NU ZİYARET ETTİ

Ciner Medya Grubu’nu ziyaret eden Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ ağırladı.

GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 17 Kasım 2016 Perşembe 00:33
  300 binlik Evi olanlarin kira vergisi ne kadar 30 liralik.arabann.vergis n kadar ilkev neyse hayatı onemi var 2e 3 uncu.evlri olanlar dan d vergi alinmli degi lm bir arabaya biniyorum vergi igorta ötv benzin servis.muayene noter biktm arabys.para hacamaktan
 • Misafir 15 Kasım 2016 Salı 17:56
  Soluduğumuz havaya da ötv çok yakında demedi demeyin.
 • Misafir 10 Kasım 2016 Perşembe 13:40
  ötv denilen olay zaten en başta saçmalık tıpkı damga vergisinde olduğu gibi
 • Misafir 10 Kasım 2016 Perşembe 12:33
  Bu ülkede vergiden vergi alınıyor ne kadar saçma
 • Misafir 10 Kasım 2016 Perşembe 12:30
  Ticari taksi için yapılan ÖTV indirimi bu yasa işleme alındıktan sonra ne olcak indirimin hepsi olacakmı yada indirim olup vergisimi yüksek olcak
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme